RAPORT

Pogarda

Minister Czarnek: Wymagania na tegorocznych maturach będą obniżone [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Na wszystkich egzaminach maturalnych, z wszystkich przedmiotów, tegoroczne wymagania są obniżone o około 20–25 proc. – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, iż jest to spowodowane tym, że młodzież uczyła się częściowo zdalnie w czasie pandemii COVID-19.

Minister Czarnek: Potrzebna jest kompleksowa reforma systemu edukacji

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił w Kielcach o kierunkach rozwoju systemu edukacji w najbliższych latach. – Potrzebna jest...

zobacz więcej

W środę odbyła się poświęcona maturom z 2023 roku konferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, wiceszefa MEiN Dariusza Piontkowskiego i dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika. 


Czarnek powiedział, że tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który kończy edukację w systemie 8 plus 4, czyli ośmiu lat szkoły podstawowej i czterech – średniej, po reformie PiS. 


Wymagania egzaminacyjne 


– Chcę również przypomnieć, że w związku z tym, że tegoroczni maturzyści byli w liceach, i to na początku swojej przygody z liceami, w okresie pandemii koronawirusa i nauki zdalnej, toteż nie obowiązują wymagania takie, jakie obowiązywałyby, gdyby nie czas pandemii i nauki zdalnej – podkreślił. 


Zaznaczył, że tegoroczny egzamin maturalny nie opiera się na podstawie programowej, lecz na wymaganiach egzaminacyjnych, które MEiN ustaliło w związku z pandemią i nauką zdalną. 

Niż demograficzny a przyszłość nauczycieli. Deklaracja ministra Czarnka

Przed nami kolejny rok, w którym musimy znaleźć rozwiązania żeby zabezpieczyć nauczycieli przed niżem, który w najbliższym czasie wejdzie do szkół,...

zobacz więcej

– Na wszystkich egzaminach, z wszystkich przedmiotów, tegoroczne wymagania egzaminacyjne są obniżone o około 20–25 proc. – podał. 


Powrót ustnych 


Czarnek powiedział również, iż w związku z tym, że tegoroczni maturzyści na początku przygody z liceami uczyli się zdalnie, zadecydowano o odejściu od wymogu zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym z progiem 30 proc. 


– Tak jak w latach ubiegłych do zdania egzaminu na poziomie rozszerzonym wymagane jest przystąpienie do tego egzaminu, a nie osiągnięcie progu 30 proc. – sprecyzował. 


– W tym roku powracamy do egzaminu ustnego i od tego odejścia nie ma – powiedział. Powodem tego, że się nie odbywał rok temu i dwa lata temu, były – jak zwrócił uwagę – kwestie sanitarne i walka z pandemią. 


– Nie ma najmniejszych powodów, żeby od egzaminu ustnego odstąpić w sytuacji, kiedy warunki sanitarne pozwalają na to, żeby się odbył – zaakcentował. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej