RAPORT

Pogarda

Niemiecka publiczna telewizja chwali Polskę: Wzrost prestiżu

Prezydent Andrzej Duda od początku wojny mocno wspiera Ukrainę (fot. KPRP/Jakub Szymczuk)
Prezydent Andrzej Duda od początku wojny mocno wspiera Ukrainę (fot. KPRP/Jakub Szymczuk)

Najnowsze

Popularne

Czy wzrost prestiżu i pewności siebie Polski w polityce zagranicznej będzie trwały? – pyta na łamach portalu niemieckiej telewizji publicznej ZDF dziennikarz Thomas Dudek. Wskazał, że nasz kraj jest kluczowy, jeżeli chodzi o pomoc Ukrainie – informuje Deutsche Welle.

Premier: Suwerenna Ukraina to kluczowa kwestia także dla Polski i UE [WIDEO]

Wiemy, że tylko solidarni z Ukrainą możemy pozwolić przetrwać jej ten straszny czas. Musimy im dopomagać, aby przetrwali i obronili swoją...

zobacz więcej

Obecności Polski na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w ubiegłym tygodniu nie sposób było przeoczyć – wskazał Dudek w artykule opublikowanym na portalu zdf.de. Ocenił, że ww. ostatnich miesiącach zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i cały polski rząd „bardzo pewnie” zachowują się na scenie polityki zagranicznej.


„I akurat niemiecki czołg Leopard 2 stał się symbolem tej nowej pewności siebie” – komentuje Dudek, przypominając, że przez dwa tygodnie Polska, która potrzebuje zgody Berlina na przekazanie tych czołgów Ukrainie, wywierała szczególną presję na Niemcy.


„Na pierwszy rzut oka ta nowa pewność siebie polskiego rządu może wydawać się zaskakująca. Polska od lat jest w klinczu z Brukselą z powodu naruszania zasad praworządności. Nawet relacje z USA osiągnęły w 2021 roku punkt krytyczny z powodu planowanej przez PiS ustawy medialnej. Ponoć Waszyngton nawet zagroził wówczas Warszawie sankcjami” – pisze niemiecki dziennikarz.

Dudek zacytował przy tym opinię politolog z Uniwersytetu w Giessen i wicedyrektor tamtejszego Centrum Europy Wschodniej Andrei Gawrich, według której „nowa pewność siebie Polski w polityce zagranicznej jest efektem rosyjskiej napaści na Ukrainę”.


„Polska odgrywa centralną rolę w przyjmowaniu i rozdzieleniu uchodźców ukraińskich, należy do grona najważniejszych państw wspierających Ukrainę i jest ważnym punktem węzłowym dla dostaw pomocy militarnej i humanitarnej Zachodu. Dzięki temu pewność siebie rośnie” – ocenia ekspertka, cytowana w artykule.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej