RAPORT

Pogarda

Planetoida minie Ziemię bardzo blisko

 Przelot nie zagraża zderzeniem z Ziemią (fot. Shutterstock/Dima Zel)
Przelot nie zagraża zderzeniem z Ziemią (fot. Shutterstock/Dima Zel)

Najnowsze

Popularne

W czwartek Ziemię na niewielkiej wysokości nad powierzchnią minie niewielka planetoida. Przelot nie zagraża zderzeniem z Ziemią – poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Jądro Ziemi zmieniło obrót? Naukowcy zaskoczeni

Tysiące kilometrów poniżej naszych stóp, we wnętrzu Ziemi, jądro planety mogło poruszać się szybciej niż pozostała część. Tak miało dziać się w...

zobacz więcej

W czwartek o godz. 13.27 polskiego czasu naszą planetę czeka bardzo bliskie spotkanie z planetoidą o nazwie 2023 BU. Obiekt przemknie nad Ameryką Południową na wysokości 3600 km. 

 

Szacowane rozmiary asteroidy to od 3,5 do 8,5 m. NASA podaje, że nie ma ryzyka uderzenia w Ziemię. Ale nawet gdyby trajektoria planetoidy okazała się nieco inna niż obliczenia, to obiekt tej wielkości ulegnie w znacznym stopniu zniszczeniu w atmosferze i wtedy ewentualnie drobne odłamki spadłyby jako meteoryty. 

 

Asteroidę odkrył miłośnik astronomii Giennadij Borysow (Gennadiy Borisov), znany jako odkrywca międzygwiazdowej komety 2I/Borisov, która przybyła spoza Układu Słonecznego. Odkrycia dokonał 21 stycznia w swoim obserwatorium MARGO na Krymie. Później inne obserwatoria dokonały swoich obserwacji, co pozwoliło zgromadzić wystarczająco dużo danych do wyznaczenia orbity.
Naukowcy dzięki zdjęciom satelitarnym odkryli nową kolonię pingwinów cesarskich

Pingwinów wypatruje się z... kosmosu. Dzięki zdjęciom satelitarnym w okolicach Verleger Point na zachodnim wybrzeżu Antarktyki, naukowcy z...

zobacz więcej

System oceny ryzyka Scout, prowadzony przez Center for Near Earth Object Studies (CNEOS) w Jet Propulsion Laboratory, przeanalizował dane z obserwacji opublikowanych przez Minor Planet Center (MPC). Ustalono, iż planetoida nie trafi w Ziemię. 

 

Przelot asteroidy 2023 BU jest jednym z najbliższych znanych wśród tzw. planetoid bliskich Ziemi. Ogólnie Ziemię prawie natomiast codziennie mijają planetoidy różnych rozmiarów, ale zwykle czynią to w dużo większych odległościach, liczonych w setkach tysięcy albo milionach kilometrów. 

 

Przed przelotem koło Ziemi planetoida krążyła po orbicie wokół Słońca z okresem 359 dni. Spotkanie z nasza planetą nieco wydłuży orbitę, a okres orbitalny będzie wynosił 425 dni.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej