RAPORT

Pogarda

Holandia przeprosiła za niewolniczą przeszłość. Co z reparacjami?

Premier Holandii Mark Rutte i szefowa MSW Bruins Slot (fot. PAP/EPA/BART MAAT)
Premier Holandii Mark Rutte i szefowa MSW Bruins Slot (fot. PAP/EPA/BART MAAT)

Najnowsze

Popularne

Holandia nie wypłaci odszkodowań potomkom niewolników, choć przeprosiła za swoją niewolniczą przeszłość – powiedziała minister spraw wewnętrznych Bruins Slot. Powołany zostanie jednak fundusz w wysokości 200 mln euro przeznaczony m.in. na badania na ten temat.

Pasterze celem zamachu. Zginęło kilkadziesiąt osób

Kilkadziesiąt osób, głównie pasterzy bydła, zginęło na skutek wybuchu w środkowej Nigerii. Według lokalnej policji był to wybuch bomby. Organizacja...

zobacz więcej

19 grudnia ubiegłego roku premier Holandii Mark Rutte przeprosił w imieniu swojego kraju za rolę Holandii w niewolnictwie. Stwierdził, że chociaż obecnie żyjący nie ponoszą za to winy, to jednak „państwo holenderskie ponosi odpowiedzialność za ogromne cierpienia, jakie wyrządzono niewolnikom i ich potomkom”.


Mimo tej deklaracji rząd nie zamierza wypłacać żadnych reparacji, o czym mówił już w grudniu Rutte. Podkreśliła to w środę wieczorem podczas debaty w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer) szef resortu spraw wewnętrznych Bruins Slot. Minister powiedziała, że w tegorocznym budżecie zarezerwowano jednak 200 mln euro na specjalny fundusz, który będzie przeznaczony m.in. na badania, a także 29 mln euro na muzeum poświęcone niewolnictwu.


Pomysł funduszu skrytykowała opozycyjna prawica. – W czasach kryzysu nie powinniśmy wydawać pieniędzy na taki fundusz – mówiła Caroline van der Plas (BBB). Partia Pracy (PvdA) natomiast nie tylko popiera jego powołanie, ale opowiada się również za wypłatą reparacji. O tym jednak rząd nie chce słyszeć. – Odszkodowania są dla nas nie do przyjęcia – mówił podczas debaty poseł współrządzących liberałów Pim van Strien (VVD).


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej