RAPORT

Pogarda

Minister obrony Niemiec: Leopardy trafią na Ukrainę do końca marca

Kanclerz Niemiec po wielu wahaniach obiecał Ukrainie dostawę czołgów Leopard 2 (fot.  Sean Gallup/Getty Images)
Kanclerz Niemiec po wielu wahaniach obiecał Ukrainie dostawę czołgów Leopard 2 (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Minister obrony RFN Boris Pistorius zapowiedział dostarczenie Ukrainie niemieckich czołgów Leopard 2 do końca marca. Kijów otrzyma czołgi „do końca pierwszego kwartału”, zadeklarował poinformował Pistorius w trakcie wizytacji wojsk w Saksonii-Anhalt.

Skompromitowany kumpel Putina chce „jednoczyć” ukraińską opozycję

Wiktor Medwedczuk, ukraiński polityk otwarcie wspierający Rosję i przyjaciel dyktatora Władimira Putina, zapowiedział utworzenie nowego ruchu...

zobacz więcej

Zapytany, czy to wystarczający czas, by udało się wzmocnić ukraińską armię przed spodziewaną rosyjską ofensywą wiosenną, minister stwierdził, że zgodnie z jego wiedzą stanie się to „w odpowiednim czasie”.


Kanclerz Niemiec Olaf Scholz po wielu wahaniach obiecał Ukrainie w środę dostawę czołgów Leopard 2. W pierwszej kolejności Kijów otrzyma 14 Leopardów z zasobów Bundeswehry.


Czytaj też: Siły powietrzne Ukrainy: W nocy zestrzeliliśmy wszystkie drony


Według zapowiedzi rządu federalnego celem jest „utworzenie dwóch batalionów czołgów Leopard 2 dla Ukrainy” przy udziale krajów partnerskich. Docelowo miałoby to by być 80–90 czołgów.


Pistorius na poligonie


Tydzień po nominacji na urząd ministra obrony Pistorius odwiedził żołnierzy Bundeswehry na poligonie Altengrabow koło Magdeburga. Celem wizyty był przegląd „wyszkolenia strzeleckiego i bojowego” logistyków bazy sił zbrojnych i pododdziałów pancernych, poinformował portal dziennika „Welt”.


Pistorius, wcześniej minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii, został zaprzysiężony na nowego szefa resortu obrony Niemiec po rezygnacji Christine Lambrecht. „Ze względu na militarne wsparcie dla Ukrainy i planowane wzmocnienie Bundeswehry, jego resort pełni kluczową rolę w rządzie federalnym” – wskazuje portal.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej