RAPORT

Pogarda

Skompromitowany kumpel Putina chce „jednoczyć” ukraińską opozycję

Władimir Putin jest ojcem chrzestnym córki Wiktora Medwedczuka (fot. Vyacheslav Prokofyev / TASS / Forum)
Władimir Putin jest ojcem chrzestnym córki Wiktora Medwedczuka (fot. Vyacheslav Prokofyev / TASS / Forum)

Najnowsze

Popularne

Wiktor Medwedczuk, ukraiński polityk otwarcie wspierający Rosję i przyjaciel dyktatora Władimira Putina, zapowiedział utworzenie nowego ruchu politycznego w celu zjednoczenia „przeciwników” Wołodymyra Zełenskiego.

Alarm przeciwlotniczy na całej Ukrainie. Siły ukraińskie strąciły pierwsze pociski

Siły ukraińskie strąciły pewną liczbę rosyjskich pocisków rakietowych odpalonych w czwartek rano – poinformował Andrij Jermak, szef gabinetu...

zobacz więcej

„Kiedy zjednoczymy ludzi i dowiemy się, co myślą, z jakiegoś powodu jestem pewien, że ich stanowisko będzie sprzeczne z linią władzy. Że będą przeciwko Zełenskiemu” – twierdził Medwedczuk cytowany przez portal Ukrainska Pravda.


Ukraiński renegat planuje, że jego ruch „obali” przekonanie, jakoby Ukraina była „monolityczna w swoich poglądach i rzekomym poparciu dla Zełenskiego”. Według Medwedczuka nowo utworzony ruch powinien „skonsolidować wszystkie konstruktywne siły społeczne i polityczne”.


Wspierał Kreml


Przypomnijmy, Wiktor Medwedczuk to ukraiński polityk, były parlamentarzysta i prawnik, w przeszłości szef Administracji Prezydenta Ukrainy Łeonida Kuczmy (w latach 2002–2005). 


Przez lata otwarcie wspierał politykę prowadzoną przez Władimira Putina, prywatnie chrzestnego jego córki. W ostatnich latach prorosyjski polityk był jednym z liderów partii Opozycyjna Platforma – Za Życie, reprezentowanej w ukraińskim parlamencie i uznawanej za stronnictwo wspierające interesy Moskwy. 

Jest oskarżany o to, że w 2020 roku poprzez swojego współpracownika Tarasa Kozaka, również prorosyjskiego polityka, przekazał Rosji informacje o lokalizacji ukrytej jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy.


Gdy w lutym 2022 roku wybuchła wojna, Medwedczuk – oskarżany przez Kijów o zdradę stanu – uciekł z aresztu domowego, został jednak schwytany. Trafił do Rosji za sprawą wymiany aż dwustu jeńców we wrześniu ubiegłego roku. Po wymianie widziano go na okupowanym Krymie wraz z żoną, która uciekła do Rosji tuż przed inwazją.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Konstanty Skorkin, niezależny dziennikarz mieszkający w Moskwie, ocenia, że „wskrzeszenie” Medwedczuka przez Kreml może być ewentualnym przygotowaniem do nowej, ogromnej ofensywy, którą ma planować reżim Putina. „Być może Kreml ma nadzieję wysłać swojego świeżo upieczonego rozjemcę w pociągu bagażowym tej ofensywy” – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej