RAPORT

Pogarda

Komisarz UE: Polska odegrała kluczową rolę w pomocy Ukrainie

Komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič (fot. PAP/Marcin Obara)
Komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

– Unia Europejska do tej pory wysłała na Ukrainę 80 tys. ton pomocy humanitarnej, z czego 80 proc. przeszło przez terytorium Polski, odegrała ona kluczową rolę - powiedział komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič.

PO chce wprowadzić „tuskowe”. Byli esbecy dostaną po 106 tys. zł? [WIDEO]

Donald Tusk obiecał byłym esbekom, że ich „krzywdy na pewno zostaną naprawione”.

zobacz więcej

Szef rządu Mateusz Morawiecki w czwartek rano spotkał się z przebywającym w Polsce unijnym komisarzem ds. zarządzania kryzysowego Janezem Lenarčiciem. Wspólnie odwiedzili składnicę Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie (woj. mazowieckie).


Podczas konferencji Lenarčič zaznaczył, że 80 proc. pomocy z krajów UE przeszło przez terytorium Polski. To m.in. lekarstwa, żywność, mobilne szpitale, tymczasowe miejsca zamieszkania czy narzędzia do ochrony zabytków kultury.


Lenarčič zaznaczył, że „nie byłoby to możliwe bez całkowitego zaangażowania ze strony Polski”. – Odegrała ona kluczową rolę w naszych wysiłkach – dodał. Wyraził również wdzięczność „Polsce, polskiemu rządowi i Polakom” za solidarność z Ukrainą.Komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego podkreślił, że w ostatnim czasie priorytetem stało się wspieranie ukraińskiego sektora energetycznego, który wraz z elektrociepłowniami i systemem wodociągów stał się celem Rosji.


– Udało nam się podpisać z Polską porozumienia na przesył tam około 1000 generatorów energii elektrycznej. Do tej pory już 1400 takich urządzeń zostało wysłanych na Ukrainę dzięki naszemu mechanizmowi ochrony ludności w UE – wskazał.


Komisarz nadmienił, że w ramach działań rzeszowskiego medycznego hubu z Ukrainy ewakuowano około 1800 pacjentów, którzy uzyskali pomoc medyczną w 20 państwach Unii. Lenarčič zapewnił, że UE nadal będzie udzielała Ukrainie potrzebnego wsparcia.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej