RAPORT

Pogarda

17 proc. Ukraińców straciło pracę w wyniku wojny

Pracujący w Polsce Ukraińcy obawiają się zmian na tym rynku (fot. Shutterstock/Richard Panasevich)
Pracujący w Polsce Ukraińcy obawiają się zmian na tym rynku (fot. Shutterstock/Richard Panasevich)

Najnowsze

Popularne

Niemal co drugi Ukrainiec w wyniku wojny odczuł zmianę sytuacji zawodowej. 17 proc. straciło pracę, a 16 proc. była zmuszona ją zmienić, wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy”.

Bezrobocie, inflacja, uzależnienie od wsparcia zachodu. Wojna to nie tylko walka z agresorem

Wysokie bezrobocie, brak prądu i wielu artykułów żywnościowych, miliardy strat z powodu zablokowania eksportu zboża a także perspektywa dalszego...

zobacz więcej

Badanie uwzględniło perspektywy: polskich pracowników, pracodawców w Polsce i Ukraińców przebywających w Ukrainie mających doświadczenia pracy w naszym kraju. Wynika z niego, że agresja rosyjska zmieniła sytuację zawodową niemal co drugiej osoby w Ukrainie.


Czytaj też: Jest praca dla Ukraińców w Polsce


Co 10. mieszkaniec Ukrainy przeszedł na część etatu, a 4 proc. zaczęło pracować zdalnie. Pracę częściej tracili mężczyźni (18 proc.) niż kobiety (15 proc.), byli też częściej zmuszani do jej zmiany (19 proc. wobec 13 proc. kobiet).


Zmiana pracy częściej dotyczyła młodych (23 proc.) w wieku od 18 do 34 lat, w porównaniu do 11 proc. osób między 35. a 50. rokiem życia oraz 3 proc. osób powyżej 50. roku życia.


Jakie jest bezrobocie na Ukrainie?


„Ostatnie doniesienia z Ministerstwa Gospodarki Ukrainy z listopada ubiegłego roku mówiły o tym, że z powodu inwazji rosyjskiej na Ukrainę co najmniej 5 mln osób straciło zatrudnienie. Ukraiński PKB spadł w 2022 roku o 30,4 proc.”, przypomniał ekspert rynku pracy Krzysztof Inglot, cytowany w informacji Personnel Service.


Powołując się na grudniowe dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, zwrócił on uwagę, że w Polsce pracuje ponad 766 tys. Ukraińców, którzy po wybuchu wojny przyjechali szukać w naszym kraju schronienia.

Ukraińcy wyjeżdżają? Analityk pokazuje liczby i trendy rynku pracy

– Na dzień dzisiejszy 180 tys. uchodźców podjęło pracę na mocy specustawy – mówi portalowi tvp.info Paula Kukołowicz, analityk Polskiego Instytutu...

zobacz więcej

Zgodnie z danymi cytowanymi przez Personnel Service niemal połowa Ukraińców obawia się o zatrudnienie w ojczyźnie w związku z wojną. Częściej martwią się o to kobiety (52 proc.) niż mężczyźni (46 proc.) i osoby od 36. do 50. roku życia (57 proc. w porównaniu do 46 proc. 18–34-latków oraz 42 proc. osób powyżej 50. roku życia).


Z kolei 31 proc. Ukraińców wskazuje, że boi się spadku wynagrodzenia. Te obawy podobnie podzielają mężczyźni i kobiety oraz respondenci z różnych grup wiekowych.


Praca Ukraińców w Polsce. Czego się obawiają?


Według badania Ukraińcy, którzy „znaleźli w Polsce spokojną przystań”, wybierają nasz kraj ze względu na bliskość geograficzną i kulturową (58 proc.), niską barierę językową (47 proc.) i zarobki (27 proc.). Obawy co do sytuacji gospodarczej w Polsce dotyczą również naszych wschodnich sąsiadów, bo 39 proc. wskazuje, że spodziewa się pogorszenia sytuacji na rynku pracy w naszym kraju.


Czytaj także: Jakie bezrobocie w Polsce?


Badanie pracowników z Ukrainy obejmowało osoby, które miały doświadczenia pracy w Polsce w ciągu ostatnich pięciu lat. Byli to mieszkańcy czterech ukraińskich przygranicznych miast: Lwowa, Łucka, Tarnopola oraz Iwano-Frankowska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej