RAPORT

Pogarda

Premier: Suwerenna Ukraina to kluczowa kwestia także dla Polski i UE [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Wiemy, że tylko solidarni z Ukrainą możemy pozwolić przetrwać jej ten straszny czas. Musimy im dopomagać, aby przetrwali i obronili swoją suwerenność. To kluczowa kwestia nie tylko dla nich, ale też Polski i całej Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej, gdzie zainaugurował energetyczny hub.

Fogiel o słowach kanclerza Scholza: Wyjątkowa buta, żeby nie powiedzieć bezczelność

Rozumiem, że kanclerz Scholz próbuje zakryć bardzo złe wrażenie – dodał w czwartek szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel (PiS),...

zobacz więcej

Podczas inauguracji szefowi rządu towarzyszył przebywający w Polsce unijny komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič oraz ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz.


Polska była aktywna w pomocy Ukrainie od pierwszych dni wojny. Jeszcze przed jej wybuchem rozmawiałem z wieloma premierami i prezydentami, aby naradzić się na temat tego, co mogło się wydarzyć. Ten najgorszy scenariusz się potwierdził – mówił Morawiecki. – Gdyby nie bohaterska obrona ze strony Ukrainy, to dziś mielibyśmy rosyjskie wojsko wzdłuż całej naszej wschodniej granicy; ta bohaterska obrona musi być wsparta ze strony całego świata, a Polska jest kluczowym krajem, który stara się organizować to wsparcie – dodał.


Solidarni z Ukrainą


– Wiemy, że tylko razem solidarni z Ukrainą możemy pozwolić przetrwać jej ten straszny czas. Musimy im dopomagać, aby przetrwali i obronili swoją suwerenność – wskazał premier, podkreślając, że to „kluczowa kwestia nie tylko dla nich, ale Polski i całej Unii Europejskiej”.


Szef rządu zwrócił uwagę, że po wielu miesiącach w końcu także Niemcy zgodzili się wysłać czołgi walczącym Ukraińcom. – W końcu po długim namyśle Niemcy wysyłają ciężki sprzęt wojskowy na Ukrainę, a w ich ślady idą inne państwa, które wcześniej były oporne w tej kwestii. To dzięki naszemu ciągłemu napominaniu stało się to faktem – ocenił. Dodał, że „nowoczesne czołgi pomogą w zakończeniu tej wojny”.

Polska jest kluczowym krajem, który organizuje wsparcie oraz przekazuje wiele sprzętu, niosąc pomoc naszym sąsiadom. Wierzę, że wspólnie zwyciężymy, a Polska i Unia Europejska będzie nadal się rozwijać w długich latach pokoju – dodał.


Wsparcie i ochrona Ukrainy są niezwykle ważna dla nas wszystkich – potwierdził komisarz Lenarčič. – Polska odegrała kluczową rolę w naszych wysiłkach w sprawie wsparcia Ukrainy – dodał. Ambasador Zwarycz wskazał, że Kijów jest zdeterminowany, „aby jak najszybciej dołączyć do Unii Europejskiej”.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej