RAPORT

Pogarda

Zabójstwo dziennikarza. Jest apelacja po wyroku uniewinniającym [WIDEO]

Sprawa zabójstwa Jarosława Ziętary wraca na wokandę. Prokuratura Krajowa nie zgodziła się z wyrokiem uniewinniającym dwóch oskarżonych o uprowadzenie, pozbawienie wolności i pomocnictwo w zamordowaniu dziennikarza i złożyła apelację. Według śledczych w postępowaniu sądowym popełniono błędy. Odwołanie prokuratury rozpatrzy Sąd Apelacyjny w Poznaniu – informuje TVP3 Bydgoszcz.

Sfingowali śmierć przedsiębiorcy, aby dopaść zleceniodawcę zabójstwa

Pewien urzędnik z regionu połtawskiego na Ukrainie postanowił krwawo zakończyć konflikt z lokalnym przedsiębiorcą. Rozesłał wici, że jest gotów...

zobacz więcej

Mirosław R. i Dariusz L. to osoby, które prokuratura oskarżyła o uprowadzenie, pozbawienie wolności i pomocnictwo w zabójstwie dziennikarza Jarosława Ziętary. Ich proces toczył się w Sądzie Okręgowym w Poznaniu od 2019 roku. W październiku 2022 roku mężczyźni zostali uniewinnieni. W ocenie sądu zeznania najważniejszych świadków w tej sprawie były ze sobą sprzeczne i niespójne. Inne zdanie ma prokuratura, która w procesie żądała 25 lat więzienia dla obu oskarżonych. W efekcie złożyła apelację.


W apelacji prokurator podniósł zarzuty błędów w ustaleniach faktycznych w odniesieniu do zeznań świadków, które były podstawą skierowania aktu oskarżenia, a także naruszenia przepisów postepowania poprzez błędną ocenę opinii psychologicznych oraz wariograficznych znajdujących się w tej sprawie – wyjaśnia prok. Łukasz Łapczyński z Prokuratury Krajowej.


Okoliczności morderstwa


Mirosław R. i Dariusz L., byli w latach 90. pracownikami poznańskiego holdingu Elektromis, którego działalnością interesował się dziennikarz śledczy Jarosław Ziętara. Według ustaleń prokuratury we wrześniu 1992 roku oskarżeni mieli podać się za policjantów, podstępnie uprowadzić Ziętarę, wywieźć samochodem przypominających radiowóz policyjny, a potem przekazać dziennikarza osobom, które dokonały zabójstwa i ukrycia zwłok. Oskarżeni w procesie nie przyznali się do winy.

Rodzinie zamordowanego apelacja daje nadzieje, że odpowiedzialni za śmierć ich bliskiego zostaną ukarani. – Zarówno w jednym procesie, jak i w drugim patrzę z nadzieją w przyszłość, bo nie mam już w tej chwili innego wyjścia. Wierzę w to i jestem przekonany o sile argumentów, jakie ma prokuratura zarówno w jednej, jak i drugiej rozprawie, i czekam na wyznaczenie terminów rozpraw już po złożeniu apelacji – mówi TVP3 Bydgoszcz z nadzieją Jacek Ziętara, brat dziennikarza.


Postępowanie było prowadzone także przeciwko Aleksandrowi G. Byłego senatora oskarżono o nakłanianie do porwania i zabicia dziennikarza. 24 lutego 2022 roku został uniewinniony.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Bydgoszczanin Jarosław Ziętara był dziennikarzem śledczym „Gazety Poznańskiej”. Zajmował się m.in. tematyką tak zwanej poznańskiej szarej strefy. Z tego powodu – jak wynika z ustaleń prokuratury – miał zostać uprowadzony i zabity. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Symboliczny grób Jarosława Ziętary znajduje się na bydgoskim cmentarzu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej