RAPORT

Pogarda

WP atakuje resort finansów. Mamy odpowiedź

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska (fot. Jacek Szydlowski / Forum)
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska (fot. Jacek Szydlowski / Forum)

Najnowsze

Popularne

„Prawie 64 mln zł – taką kwotę nagród i premii wypłacono w 2022 roku pracownikom i funkcjonariuszom Ministerstwa Finansów. Kadra kierownicza resortu, który odpowiadał m.in. za fiasko »Polskiego Ładu« otrzymała w zeszłym roku niemal 15 mln zł” – zaatakował w środę portal Wirtualna Polska. Rzeczniczka MF Patrycja Dudek w rozmowie z portalem tvp.info prostuje nieprawdziwe informacje.

Dłuższe wakacje kredytowe? Mamy odpowiedź resortu finansów

Rząd planuje wydłużyć ustawowe wakacje kredytowe co najmniej o rok, czyli do końca 2024 r. – podał portal money.pl, powołując się na nieoficjalne...

zobacz więcej

WP podała, powołując się na pismo wiceministra finansów Piotra Patkowskiego, że pracownikom i funkcjonariuszom Ministerstwa Finansów została wypłacona za rok 2022 łączna kwota premii i nagród w wysokości 63 690 798,87 zł. Dla porównania, w 2021 roku pracownicy resortu otrzymali 50,7 mln zł premii i nagród – zaznaczono. Portal twierdzi, że to nagrody za prace nad programem „Polski Ład”.


Rzeczniczka resortu w rozmowie z portalem tvp.info wskazuje, że Ministerstwo Finansów w 2022 roku nie przyznało pracownikom ani funkcjonariuszom nagród za prace nad reformą Polski Ład ani Niskie Podatki. – Środki w MF na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy lub służbie pochodzą z funduszy tworzonych rokrocznie w ramach środków na wynagrodzenia i uposażenia – zaznaczyła Patrycja Dudek.


Ministerstwo wyjaśnia, że utworzenie tych funduszy w przypadku pracowników wynika z obowiązków ustawowych, a konkretnie z Ustawy o służbie cywilnej z 21 listopada 2008 roku (Dz.U. z 2022 r. poz. 1691), zgodnie z którą fundusz nagród w wysokości 3 proc. planowanych wynagrodzeń osobowych pozostaje w dyspozycji Dyrektora Generalnego Ministerstwa Finansów.

A ponadto – z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lutego 2010 roku w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (Dz.U. poz. 134, z późn. zm.), zgodnie z którym tworzony jest fundusz nagród w wysokości 3 proc. planowanych wynagrodzeń osobowych z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej dla osób zajmujących stanowiska nieobjęte mnożnikowymi systemami wynagrodzeń.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Dudek dodała, w przypadku funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej podstawą utworzenia funduszu nagród za szczególne osiągnięcia jest ustawa z 16 listopada 2016 roku o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2022 poz. 813, z późn. zm.). Wysokość funduszu została określona w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z 7 listopada 2017 roku w sprawie funduszu nagród za szczególne osiągnięcia w Służbie Celno-Skarbowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 2124) w wysokości 3 proc. planowanych środków na uposażenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej