RAPORT

Pogarda

Małżeństwo z Suwałk upozorowało swoją śmierć. Chcieli wyłudzić ubezpieczenie

By wyłudzić pieniądze, byli gotowi upozorować swoją śmierć (fot. Shutterstock/Artem Furman)
By wyłudzić pieniądze, byli gotowi upozorować swoją śmierć (fot. Shutterstock/Artem Furman)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach (Podlaskie) skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami. Dwie osoby, będące małżeństwem, upozorowały swoją śmierć, by uniknąć kary i wyłudzić ubezpieczenie.

Oszukali ludzi na pół miliarda dolarów. Akcja FBI i estońskiej policji przeciw kryptooszustom

Estońska policja we współpracy z amerykańskim Federalnym Biurem Śledczym (FBI) aresztowały Siergieja Potapienko i Iwana Turogina, podejrzanych o...

zobacz więcej

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach wraz z suwalskim wydziałem CBŚP rozpracowała grupę przestępczą zajmującą się oszustwami. 


Grupa działała od 2019 do początku 2021 roku na terenie Augustowa, Suwałk i Białegostoku oraz w Wilnie. Suwalska prokuratura informuje, że przestępcy, wykorzystując prowadzenie działalności gospodarczej, która w dużej części była pozorowana, wyłudzali od swoich kontrahentów pieniądze i usługi.


– Nie płacono za najem lokali, usługi telekomunikacyjne i transportowe, za wypożyczanie samochodów ani za zamówiony towar, np. za wiele ton rzepaku czy oleju słonecznikowego. Aby zmylić kontrahentów, w niektórych przypadkach przesyłano im nawet fikcyjne potwierdzenia zapłaty. Sprzedawano też firmom skupującym długi nieistniejące wierzytelności, przedstawiając nieprawdziwe faktury – informuje prokuratura.

Nowe metody oszustów. Policja ostrzega przed tzw. „wirtualnymi pensjonatami”

Przed okresem świąteczno-noworocznym w ofertach internetowych nasilają się oszustwa na tzw. „wirtualne pensjonaty”. Choć jest ich zdecydowanie...

zobacz więcej

Pozorowana śmierć


Funkcjonariusze CBŚP ustalili, że jedną z głównych ról w grupie odgrywał mężczyzna, który według systemów ewidencyjnych od dwóch lat nie żył. Mężczyzna ten miał kryminalną przeszłość. Toczyły się przeciwko niemu w różnych częściach Polski postępowania karne, które zostały umorzone z powodu jego śmierci. Jednak – jak się okazało – mężczyzna żyje i kontynuuje przestępczą działalność.


W maju 2021 roku dokonano przeszukania w Warszawie w miejscu spodziewanego pobytu mężczyzny. Wynikało z niego, że mężczyzna, który faktycznie mieszkał w tym miejscu, miesiąc wcześniej zachorował, został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł. W mieszkaniu tym przebywała natomiast jego żona, która według oficjalnej ewidencji nie żyła od kilku miesięcy.


Jak się okazało, kobieta sfingowała własną śmierć. W listopadzie 2020 roku podrobiono dokument lekarski potwierdzający to, przedłożono go w Urzędzie Stanu Cywilnego w Warszawie i uzyskano akt zgonu – informuje prokuratura w Suwałkach.


Śledczy informują, że dwa miesiące wcześniej kobieta wykupiła dwie polisy ubezpieczeniowe na życie. Po rzekomej śmierci wystąpiła do dwóch zakładów ubezpieczeń o wypłatę łącznie ponad 300 tys. zł odszkodowania oraz do ZUS o zasiłek pogrzebowy. Instytucje te odmówiły jednak wypłaty.

Oszustwo „na amerykańskiego żołnierza”. 72-latka straciła fortunę

Kolejna kobieta z województwa podlaskiego uwierzyła oszustowi, podającemu się za amerykańskiego żołnierza. Utrzymując z tą osobą jedynie...

zobacz więcej

Ucieczka przed więzieniem


Kobieta wykorzystała też swoją fikcyjną śmierć do uniknięcia wykonania kary dwa i pół roku pozbawienia wolności za oszustwa, orzeczoną przez Sąd Rejonowy w Gdańsku. Z kolei mężczyzna już w 2019 roku upozorował w ten sam sposób swoją śmierć.


Kilka dni wcześniej mężczyzna wykupił polisę ubezpieczeniową na życie. – Po sfingowaniu śmierci wystąpiono do zakładu ubezpieczeń, jednak zrobiono to o dzień za wcześnie i polisa nie zaczęła jeszcze działać, więc zakład odmówił wypłaty – informuje prokuratura.


Śmierć mężczyzny w kwietniu 2021 roku została w toku śledztwa potwierdzona badaniami genetycznymi, więc w jego sprawie prokurator umorzył śledztwo. Wobec kobiety natomiast Prokuratura Okręgowa w Suwałkach skierowała pod koniec 2022 roku akt oskarżenia.


 Za usiłowanie wyłudzenia odszkodowania o znacznej wartości grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności. Kobieta odbywa teraz karę pobawienia wolności, której chciała uniknąć, pozorując śmierć.


Aktem oskarżenia objęto trzy osoby wchodzące w skład grupy przestępczej dokonującej oszustw i trzy inne osoby z nimi współpracujące. Za dokonywanie oszustw w ramach zorganizowanej grupy przestępczej co do mienia znacznej wartości grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej