RAPORT

Pogarda

„Transkobiety” atakują królową soulu. Jej kultowa piosenka jest obraźliwa?

Królowa soulu ma w dorobku dziesiątki kultowych na całym świecie piosenek (fot. Shutterstock/Sahan Nuhoglu; Ross Marino/Getty Images)
Królowa soulu ma w dorobku dziesiątki kultowych na całym świecie piosenek (fot. Shutterstock/Sahan Nuhoglu; Ross Marino/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Jedna z najpiękniejszych napisanych przez kobiety piosenek o miłości, „Natural woman” Arethy Franklin, została obwołana obraźliwą przez transpłciowe kobiety. Żądają usunięcia jej z platform z muzyką Spotify i Apple Music. „Chyba żartujecie. Nikt nie scanceluje Arethy Franklin”, odpowiadają internauci.

Aretha Franklin nie żyje. Legendarna piosenkarka zmarła w wieku 76 lat

Piosenkarka jazzowa Aretha Franklin zwana „królową soulu” zmarła w swoim domu w Detroit w czwartek w wieku 76 lat – poinformowała przedstawicielka...

zobacz więcej

Oskarżenia jako pierwsze wysunęło norweskie ugrupowanie Transkulturowy Sojusz Uważności (Trans Cultural Mindfulness Alliance, TCMA). Post zaczął się od stwierdzenia, że piosenka jest obraźliwa dla osób transpłciowych i że „nie ma czegoś takiego jak normalna kobieta”. Aktywiści ocenili, że melodia pomaga utrwalać szkodliwe stereotypy antytrans.


Wydana jako singiel przez nieżyjącą już królową soulu w 1967 roku poruszająca miłosna ballada jest teraz przedmiotem analizy, choć głosi pozytywne przesłanie w odniesieniu do kobiet i ogólnie kobiecości. „Jesteś kluczowy dla mojego spokoju ducha, bo sprawiasz, że czuję się jak normalna kobieta” – śpiewała Aretha Franklin. „Wiem już, po co żyję i jeśli cię uszczęśliwię, nie muszę robić nic więcej, sprawiasz, że czuję się pełna życia” – wyznaje bohaterka piosenki.


Czytaj też: Transpłciowa osoba zapłodniła współwięźniarki


Organizacja w pewnym momencie wycofała się ze swoich postulatów; napisała, że tweety z żądaniem usunięcia piosenki były „satyrą” i „ogólnym komentarzem do stanu ruchu woke”.


Post poświęcony hitowi Arethy Franklin, pierwszy w historii tej grupy w mediach społecznościowych, zgromadził ponad 300 tys. wyświetleń w ciągu kilku dni. Nie mógł jednak liczyć na wiele „polubień”.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej