RAPORT

Pogarda

Konflikt na linii Bułgaria–Macedonia Płn. Sofia zablokuje Skopje drogę do UE?

Macedonię Północną i Bułgarię wiele dzieli (fot. Edita Zekjirovikj/Anadolu Agency via Getty Images)
Macedonię Północną i Bułgarię wiele dzieli (fot. Edita Zekjirovikj/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Sofia podejmie poważne kroki, by bronić praw bułgarskiej mniejszości w Macedonii Północnej; przerwana zostanie m.in. realizacja wspólnych projektów ekonomicznych i kulturalnych – poinformował szef MSZ Bułgarii Nikołaj Miłkow w związku z wzrostem napięcia w stosunkach ze Skopje.

Masakra w kościele. Napastnik z Afryki użył miecza

Co najmniej jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w środę w wyniku ataku z użyciem miecza samurajskiego, do którego doszło w kościele w...

zobacz więcej

Rząd Bułgarii nie wyklucza kolejnego weta wobec starań Macedonii Północnej o przyjęcie do Unii Europejskiej. Miłkow razem z bułgarskim ambasadorem w Skopje Angelem Angelowem, który został wezwany do Sofii na konsultacje, wystąpił w parlamencie, przedstawiając stanowisko władz w sprawie pogorszenia stosunków dwustronnych po brutalnym pobiciu Christiana Pendikowa, sekretarza bułgarskiego ośrodka kultury w Ochrydzie.


W czwartek Pendikow, który należy do bułgarskiej mniejszości, został napadnięty i pobity w Ochrydzie w zachodniej części Macedonii Północnej. Odniósł ciężkie obrażenia i przeszedł w Bułgarii poważną operację. Uważa się, że napad na Pendikowa był motywowany nienawiścią na tle etnicznym.


Po incydencie do Sofii przybył szef macedońskiej dyplomacji Osmar Bujani, odwiedził Pendikowa w szpitalu, lecz zdaniem władz bułgarskich nie podjął wystarczających kroków, by doprowadzić do poprawy stosunków z Bułgarią.

Napięcia w tych relacjach, wynikające z zaszłości historycznych, ciągną się od powstania niezależnego państwa macedońskiego 1992 roku. Bułgaria domaga się od Macedonii Północnej m.in. uzgodnienia treści podręczników historii. W lipcu 2022 roku Sofia udzieliła zgody na rozpoczęcie negocjacji Macedonii Północnej w sprawie akcesji do UE.

Zgoda jednak jest warunkowa i może być wycofana w każdej chwili.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej