RAPORT

Pogarda

Rosjanie przygotowują kolejną mobilizację. Werbują też do Grupy Wagnera

Ukraińska armia: Rosjanie znów werbują (fot. Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Ukraińska armia: Rosjanie znów werbują (fot. Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rzecznik sztabu generalnego ukraińskiej armii Ołeksandr Sztupun zaznaczył, że siły rosyjskie nakazały wszystkim instytucjom na zajętym Półwyspie Krymskim przedłożyć komisariatom wojskowym listy osób do wcielenia do armii. Kolejna fala masowej mobilizacji planowana jest na koniec lutego. Władze Rosji werbują też uwięzionych obywateli Ukrainy, którzy nakłaniani są m.in. do służby w najemniczej Grupie Wagnera.

„Politico” po decyzji Scholza ws. Leopardów: To zwycięstwo Polski

Po tygodniowych głośnych naciskach na dostawy czołgów Warszawa złożyła we wtorek oficjalny wniosek o zezwolenie na eksport Leopardów, co zmusiło...

zobacz więcej

Jednocześnie od początku następnego miesiąca Rosjanie chcą wstrzymać wszelkie prace remontowo-budowlane w zakładach i instytucjach należących do państwa, a wszystkie zaoszczędzone środki przeznaczyć na wsparcie zbrojnej agresji na Ukrainę.


Oleksandr Sztupun poinformował też, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 37 nalotów i 10 ataków rakietowych, w szczególności na cywilną infrastrukturę Dniepra i Zaporoża. 


Zobacz także -> Leopardy i Abramsy dla Ukrainy. Szef BBN: Mamy komplet


– Siły rosyjskie 97 razy atakowały z systemów rakietowych, trafiono także w budynki mieszkalne w Chersoniu. Według wstępnych informacji w nocy przeciwnik użył 24 irańskich dronów szturmowych Shakhed-136 – powiedział rzecznik sztabu generalnego armii Ukrainy. 


Dodał, że wszystkie drony zostały zniszczone przez ukraińskie siły obronne.

Sztab generalny ostrzega, że utrzymuje się duże niebezpieczeństwo dalszych rosyjskich ataków powietrznych i rakietowych na całe terytorium Ukrainy.

Tusk broni polityki Merkel wobec Ukrainy: Dzięki niej udało się Rosję zatrzymać [WIDEO]

Dzięki kanclerz Angeli Merkel w 2014 r. udało się zatrzymać wojnę – stwierdził Donald Tusk w odpowiedzi na pytanie dziennikarza portalu tvp.info,...

zobacz więcej

Co więcej, Rosja werbuje uwięzionych obywateli Ukrainy, którzy zostali przymusowo wywiezieni do rosyjskich miejsc pozbawienia wolności. – W rosyjskim Krasnodarze prowadzony jest aktywny werbunek do prywatnej firmy wojskowej Wagner – oświadczył ukraiński sztab w codziennym raporcie frontowym. 


W komunikacie podkreślono, że większość uwięzionych w Rosji Ukraińców jest niezadowolona z warunków, w jakich się znaleźli, oraz pogardliwego stosunku okazywanego im przez więźniów rosyjskich.„Najbardziej aktywnie nawoływani są do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie ludzie odbywający kary za ciężkie przestępstwa kryminalne” – wskazano.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej