RAPORT

Pogarda

Planował zabicie prezydenta. Były urzędnik chciał 1 mln za odstąpienie od zamachu

Mężczyzna ma już podobne przestępstwa na swoim koncie (fot. Shutterstock)
Mężczyzna ma już podobne przestępstwa na swoim koncie (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Mężczyzna zatrzymany we wtorek przez portugalską policję w związku z planowaniem zamachu na prezydenta tego kraju Marcelo Rebelo de Sousę, to były urzędnik państwowy – podały w środę portugalskie media, cytujące inspektorów policji.

Prezydent Portugalii: Polacy dają przykład solidarności, czym jest europejski duch

Muszę szczerze podziękować Polsce i Polakom za przyjęcie już milionów uchodźców – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info prezydent Portugalii...

zobacz więcej

Marco P.A., który od wtorku przebywa w areszcie, w październiku wysłał do kancelarii prezydenta Portugalii anonimowy list z żądaniem wypłacenia mu 1 mln euro w zamian za odstąpienie od zamachu na głowę państwa. Wewnątrz koperty umieścił nabój do broni palnej. 40-letni mieszkaniec aglomeracji lizbońskiej, to – jak ustaliła telewizja SIC – były pracownik struktur wojskowych Portugalii, posiadający dużą wiedzę z zakresu broni palnej. Kilka jej sztuk, a także amunicję funkcjonariusze znaleźli w mieszkaniu oskarżonego podczas wtorkowej obławy.


Zatrzymany mężczyzna, jak wynika z dochodzenia, w przeszłości pracował również w strukturach kilku urzędów administracji państwowej: organów sądowniczych, Ministerstwa Zdrowia oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie dzięki zatrudnieniu w charakterze urzędnika państwowego ubezpieczyciela szantażysta zdobywał poufne informacje, dotyczące osób zatrudnionych w administracji państwowej oraz obywateli. Wykorzystywał je do wymuszania pieniędzy.


„W przeszłości Marco P.A. dopuszczał się już szantażu wobec urzędów państwowych, grożąc m.in. ujawnieniem w Internecie danych sędziów, policjantów oraz agentów służb bezpieczeństwa i żądając w zamian za odstąpienie od tego zamiaru 500 tys. euro” – podała CNN Portugal. Ujęty mężczyzna był już sześciokrotnie oskarżony o szantaż, wymuszenia i groźby. Kierował je m.in. pod adresem prokurator generalnej, a także komendanta głównego policji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej