RAPORT

Pogarda

Wyrzutnie Patriot są już w Polsce

Do Polski przybyły zapowiedziane baterie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot (fot. TT/Bundeswehr im Einsatz)
Do Polski przybyły zapowiedziane baterie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot (fot. TT/Bundeswehr im Einsatz)

Najnowsze

Popularne

Do Polski przybyły zapowiedziane baterie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Mają one wzmocnić wschodnią flankę NATO przy granicy z Ukrainą.

Ilu rosyjskich żołnierzy jest na Białorusi? Wywiad ujawnił dane

Na Białorusi znajduje się niemal sześć tysięcy rosyjskich żołnierzy, jednak ich oddziały nie są tak groźne jak te, które były tam na początku...

zobacz więcej

„W dniu dzisiejszym do Polski przybyły główne siły Bundeswehry” – poinformowała w komunikacie na Twitterze niemiecka armia.

 

Wyrzutnie Patriot, relokowane z meklemburskiego Gnoien, mają zapewnić większą ochronę polskiej przestrzeni powietrznej i wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od około tygodnia w okolicach Zamościa przebywają niemieccy żołnierze, mający zagwarantować sprawny odbiór baterii. 
 

Po tym, jak w listopadzie w terytorium Polski uderzył pocisk, ówczesna minister obrony Christine Lambrecht (SPD) i jej polski odpowiednik Mariusz Błaszczak uzgodnili, że niemieckie systemy Patriot powinny stacjonować w Polsce. Dodatkowo Niemcy dostarczą Ukrainie jedną baterię systemu Patriot, która ma pomóc temu krajowi w obronie przed rosyjskimi atakami. 

 


Rakiety Patriot są w stanie zwalczać nadlatujące pociski i samoloty w promieniu ok. 70 kilometrów. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej