RAPORT

Pogarda

„Dziękuję, Joe Biden”. Premier Morawiecki: Pokój w Europie jest coraz bliżej

Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Albert Zawada)
Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Albert Zawada)

Najnowsze

Popularne

Najpierw Leopardy, teraz Abramsy. Pokój w Europie jest coraz bliżej – ocenił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do decyzji USA ws. przekazania Ukrainie czołgów Abrams.

USA przekażą Ukrainie czołgi Abrams. Konferencja Bidena [WIDEO]

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 31 nowoczesnych czołgów Abrams – poinformował prezydent USA Joe Biden podczas wystąpienia w Białym Domu.

zobacz więcej

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę, że USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Jak zapowiedział Biały Dom, czołgi zostaną zakupione dla Ukrainy, ich dostawa zajmie „miesiące”, ale szkolenia rozpoczną się już wkrótce.


„Najpierw Leopardy, teraz Abramsy. Dziękuję, Joe Biden. Pokój w Europie jest coraz bliżej” – napisał szef rządu na Twitterze.


Wcześniej w środę niemiecki rząd zapowiedział dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. „W pierwszym etapie Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry” – poinformował w oświadczeniu rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Niemcy wydadzą też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę.


11 stycznia we Lwowie prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 (10-14 czołgów) w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Jak podkreślił, „przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa”.


W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Nie przyniosło ono jednak rozstrzygnięcia w postaci zgody Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 – na co przed spotkaniem bardzo liczyła Ukraina. Ponieważ Leopardy są produkowane przez Niemcy, wymagana jest zgoda tego kraju na przekazanie ich innemu państwu, niewchodzącemu w skład NATO.


Premier Mateusz Morawiecki w weekend mówił, że w przypadku braku zgody Niemiec na przekazanie Leopardów 2 na Ukrainę, Polska będzie budować „mniejszą koalicję” państw, gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącego sąsiada.


We wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że Niemcy otrzymali już polski wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Błaszczak zaapelował do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo całej Europy.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej