RAPORT

Pogarda

Hiszpania: Główne partie współrządzące przeciwne wysłaniu Leopardów na Ukrainę

Rząd zdecydował o przekazaniu czołgów armii ukraińskiej po zniesieniu weta przez Niemcy (fot. Shutterstock)
Rząd zdecydował o przekazaniu czołgów armii ukraińskiej po zniesieniu weta przez Niemcy (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Największe partie współrządzące z socjalistami w koalicji, w tym radykalnie lewicowa Podemos sprzeciwiły się w środę decyzji premiera Pedro Sancheza, aby przekazać czołgi Leopard Ukrainie. Rząd zdecydował o przekazaniu czołgów armii ukraińskiej po zniesieniu weta przez Niemcy.

Ilu rosyjskich żołnierzy jest na Białorusi? Wywiad ujawnił dane

Na Białorusi znajduje się niemal sześć tysięcy rosyjskich żołnierzy, jednak ich oddziały nie są tak groźne jak te, które były tam na początku...

zobacz więcej

Minister ds. socjalnych i lider Podemos, Ione Belarra opowiedziała się za „dialogiem i przeciwko eskalacji wojny”. „Czas na przywództwo dyplomatyczne w Europie – powiedziała, dodając, że „rozmieszczenie Leopardów przyczyni się do eskalacji wojny i może przynieść nieprzewidywalną i bardzo niebezpieczną reakcję ze strony Rosji”. 

 

 „Pokój przyjdzie dzięki dialogowi"


 „Pokój przyjdzie dzięki dialogowi i negocjacjom, i to tam powinna znajdować się Hiszpania” – dodała. Belarra od wielu miesięcy sprzeciwia się wysyłaniu broni dla Kijowa. 

 

Inni członkowie koalicji – Republikańska Lewica Katalonii (ERC) oraz lewicowa niepodległościowa EH Bildu (Jedność Kraju Basków) także opowiedziały się przeciwko przekazaniu czołgów i uważają, że taka decyzja powinna być przedmiotem debaty parlamentarnej. 

Niemcy wyślą Ukrainie Leopardy. Pilne oświadczenie Berlina

Niemcy wyślą czołgi Leopard 2 na Ukrainę i zgodziły się, by inne europejskie państwa wysłały czołgi niemieckiej produkcji ze swoich zasobów –...

zobacz więcej

„Transcendentalna decyzja dotycząca wojny powinna przejść przez parlament w państwie demokratycznym” – stwierdził rzecznik ERC Grabriel Rufian, zapowiadając, że „głosowałby przeciw”. Rufian zwrócił też uwagę na „brak głosu krytycznego wobec decyzji NATO i Stanów Zjednoczonych”, „co nie oznacza wybielania satrapy Putina” – przekonywał. 

 

– Wzmocnienie drogi militarnej i przekazywanie broni tylko przedłużają wojnę” – powiedział. 

 

Rząd w Madrycie „na razie” odrzuca debatę parlamentarną, wskazując na międzynarodowe zobowiązania traktatowe. „Hiszpania musi być tam, gdzie być powinna, razem z Niemcami, Francją, Portugalią i Stanami Zjednoczonymi. Stanowisko rządu to być razem z sojusznikami, być z Ukrainą” – oświadczył w środę minister ds. prezydencji Felix Bolanos.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej