RAPORT

Atak na Jana Pawła II

„Marokogate” po polsku? Tarczyński pyta o asystenta senator Joanny Sekuły

Dominik Tarczyński pyta o asystenta senator PO Joanny Sekuły (fot. PAP/EPA; PAP/Wojciech Olkuśnik)
Dominik Tarczyński pyta o asystenta senator PO Joanny Sekuły (fot. PAP/EPA; PAP/Wojciech Olkuśnik)

Najnowsze

Popularne

Chciałbym zapytać panią senator Sekułę z Platformy Obywatelskiej, kim jest dla niej Jalal Bensaid, jej asystent, pochodzenia marokańskiego. Człowiek, o którym mówi się, że jest aptekarzem, który był w bardzo bliskich kontaktach z ambasadorem Maroka w Polsce – powiedział w środę europoseł PiS Dominik Tarczyński na konferencji ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Nawiązując do najnowszych doniesień medialnych wskazał, że „jedna poprawka kosztowała 50 tys. euro”. – W przypadku Maroka było to 147 poprawek – dodał.

Taryfikator łapówek w PE. Nowe fakty w sprawie Katargate [WIDEO]

Najnowsze doniesienia medialne mówią o tym, że jedna poprawka kosztowała 50 tys. euro. W przypadku Maroka to było 147 poprawek. 7 mln 350 tys. euro...

zobacz więcej

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński powiedział, że w Parlamencie Europejskim prowadzono działania o charakterze korupcyjnym nie tylko na rzecz Kataru i Maroka, ale także przeciwko Algierii. Z udziałem polityków i ekspertów sejmowa komisja do spraw Unii Europejskiej spotkała się w środę na nadzwyczajnym posiedzeniu w sprawie afery korupcyjnej w europarlamencie. 

 

Mówiąc o wspomnianych 147 poprawkach na rzecz Maroka podkreślił, że łącznie 7 milionów 350 tysięcy euro jest poszukiwane przez służby. 

 

Asystent-aptekarz z koneksjami. Kim jest Jalal Bensaid 

 

Jednocześnie skierował specjalne pytanie do senator Platformy Obywatelskiej Joanny Sekuły, w którym zasugerował jej współpracę z ambasadorem Maroka w Polsce za pośrednictwem swojego asystenta. 

 

– Chciałbym zapytać panią senator Sekułę z Platformy Obywatelskiej, kim jest dla niej Jalal Bensaid, jej asystent, pochodzenia marokańskiego. Człowiek, o którym mówi się, że jest aptekarzem, który był w bardzo bliskich kontaktach z ambasadorem Maroka w Polsce. Czy ten człowiek jest nadal jej asystentem? Dlaczego wypowiadał się w sprawie agresji Rosji na Ukrainę w mediach? Komentował to, że Maroko wstrzymało się w sprawie rezolucji ONZ krytykującej Rosję. To bardzo ważne pytania – przekonywał europoseł. 

 

Na Twitterze opublikował dokument z informacją o asystencie senator Sekuły.

Afera korupcyjna wybuchła w grudniu ubiegłego roku wraz z aresztowaniem byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, greckiej socjalistki Evy Kaili, która jest podejrzana o branie ogromnych łapówek od Kataru. W sprawę zamieszana jest również jej rodzina i bliscy, a także inni przedstawiciele Parlamentu Europejskiego: Pier Antonio Panzeri, były włoski europoseł; a także Marc Tarabella, wiceprzewodniczący delegacji PE do spraw stosunków z Półwyspem Arabskim. Cała lista obejmuje w sumie kilkadziesiąt nazwisk. 

 

Kontrowersje wokół Joanny Sekuły pojawiły się już wcześniej, m.in. za sprawą listu senatorki PO, w którym pochwalała wkroczenie marokańskich wojsk do strefy Guerguerat, która według warunków nadzorowanego przez ONZ rozejmu z 1991 r. powinna pozostać pod kontrolą Frontu Polisario – formacji walczącej z Marokiem o niepodległość Sahary Zachodniej. To stanowisko sprzeczne z polityką Polski wobec Sahary Zachodniej i rezolucjami ONZ. 

 

• Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule:  

Afera Evy Kaili, marokański wywiad i polscy senatorzy. Wstrząsające ustalenia mediów 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej