RAPORT

Pogarda

Tusk vs Tusk. Jak polityk starał się o pomoc dla Ukrainy po 2014 roku? [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk na spotkaniu w Siedlcach przekonywał, że tuż po tym, jak Rosja po raz pierwszy zaatakowała Ukrainę, „zjeździł pół świata i całą Europę”, by budować „zachodni front w obronie Ukrainy”. W 2015 roku, już jako szef Rady Europejskiej, o wsparciu wojskowym dla Ukrainy tak mówił w wywiadzie dla TVP: „Nie budujmy sobie tutaj jakichś złudzeń czy iluzji”. Przypominamy wypowiedź lidera PO.

Tusk powinien pojechać do Kijowa? Zaskakująca odpowiedź wiceszefowej PO [WIDEO]

Po raz kolejny pojawiają się pytania o to, dlaczego były premier Donald Tusk nie odwiedził walczącej Ukrainy. O komentarz poproszono wiceszefową...

zobacz więcej

We wtorek były premier pojawił się w Siedlcach. Stwierdził wówczas m.in., że nie było bardziej proukraińskiego polityka niż on, kiedy kierował Radą Europejską. Osiągnięcia na tym polu miał odnosić również w czasie, kiedy był premierem Polski. 

 

Legendarna współpraca Tuska i Merkel 

 

– W czasie, kiedy po raz pierwszy Rosja napadła na Ukrainę, udało się zbudować solidarność w Europie także dzięki kanclerz Merkel, żeby tę wojnę zatrzymać, przynajmniej na jakiś czas. Ja równocześnie, dokładnie w tym samym czasie, i na to są dziesiątki dowodów, jako polski premier, kiedy to napięcie i ta agresja rosyjska już narastała wobec Ukrainy, zjeździłem pół świata i całą Europę, żeby natychmiast zbudować taki ogólnoeuropejski czy zachodni front w obronie Ukrainy – powiedział Donald Tusk. 

 

Przypomnijmy, że w 2014 r. ówczesny premier zapewniał, że „póki jest premierem polskiego rządu, Polska nie stanie na czele antyrosyjskiej krucjaty”

 

Tusk w 2015: Nie będzie militarnego wsparcia, nie budujmy sobie złudzeń 

 

W kwietniu 2015 r., jako szef Rady Europejskiej w wywiadzie dla TVP, polityk mówił o „europejskiej solidarności”, jednak na temat pomocy zbrojnej wypowiadał się jednoznacznie. 

 

– Unia Europejska jako całość nie podejmie decyzji, bo nie leży to w jej kompetencjach, o innej formie pomocy, np. militarnej pomocy. Ale niezależnie od tego, że Unia Europejska nie jest po to stworzona, ale też nie ma atmosfery w Europie, nie ma zbyt wielu entuzjastów takiego rozwiązania, o jakim mówię – czyli bezpośredniego wsparcia militarnego dla Ukrainy – podkreślał były premier. 

 

– Nie budujmy sobie złudzeń czy iluzji – apelował lider PO. 

 

Czytaj więcej: Tusk się wściekł. Spytaliśmy go o Sikorskiego i „niemieckie błogosławieństwo dla Europy” [WIDEO] 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej