RAPORT

Pogarda

Alkohol na bulwarach w sercu Warszawy. Rafał Trzaskowski walczył o to w sądzie

Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Paweł Supernak)
Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał w środę rację prezydentowi Warszawy i dopuścił spożywanie alkoholu na bulwarach wiślanych. Wcześniej uchwała Rady Warszawy w tej sprawie została zaskarżona i Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził jej nieważność – poinformował stołeczny ratusz.

Pijane nastolatki w Oświęcimiu. Jedna trafiła do szpitala

Policjanci interweniowali w Oświęcimiu wobec trzech pijanych nastolatek – poinformowała rzeczniczka tamtejszej komendy powiatowej asp. szt....

zobacz więcej

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wniósł do NSA skargę kasację, którą ten w środę uznał. W związku z tym można na bulwarach, tak jak i po drugiej stronie Wisły – na plaży Poniatówka, legalnie pić alkohol. W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że uchwała Rady Warszawy nie naruszyła ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ocenił też, że akta sprawy dały możliwość poznania motywów decyzji Rady.


Bulwary wiślane mają służyć mieszkankom i mieszkańcom do relaksu i wypoczynku. Rada Warszawy dopuściła wyjątkowo w tym miejscu „piwo pod chmurką” i nie przeciwstawiamy się kulturalnemu spożywaniu alkoholu. Porządku na tym obszarze, jak i w całym mieście pilnują i będą pilnować odpowiednie służby. Ufam, że będzie się udawało pogodzić potrzeby gości spędzających czas nad Wisłą z potrzebami mieszkańców i mieszkanek okolicy – wyjaśniła dyrektorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrodowska.


W 2018 r. Rada Warszawy podjęła dwie oddzielne uchwały dopuszczające spożywanie alkoholu nad Wisłą. Jedna dotyczyła bulwarów wiślanych, druga – plaży Poniatówka. W lutym 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrywał skargę mieszkańców z okolic bulwarów (Powiśla) na uchwałę rady z 2018 roku dopuszczającą picie alkoholu na bulwarach. Mieszkańcy chcieli, by na bulwarach obowiązywał zakaz picia. Twierdzili, że nocami na Powiślu jest przez to głośno.


Sąd uwzględnił skargę mieszkańców i uznał uchwałę za nieważną. W pisemnym uzasadnieniu WSA ocenił, że „w rozpoznawanej sprawie brak informacji, by organ gminy przeprowadził analizę wpływu projektowanej uchwały na kształtowanie polityki społecznej gminy w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi".


Z wyrokiem WSA nie zgodził się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i postanowił wnieść skargę kasacyjną do NSA. Wstrzymało to decyzję sądu wojewódzkiego – aż do dzisiejszego rozstrzygnięcia. 25 stycznia NSA oddalił skargi na uchwałę utrzymując tym samym jej ważność. Oznacza to, że zgodnie z uchwałą Rady Warszawy sprzed pięciu lat, można pić alkohol zarówno na bulwarach jak i na Poniatówce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej