RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Argumenty kontra z góry założona teza? Rzecznik rządu i TVN

Najnowsze

Popularne

Rosnące ceny energii spowodowały wzrost cen m. in. biletów kolejowych. W środę na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller mówił o tym, co premier Mateusz Morawiecki zrobił i zamierza zrobić wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury, żeby utrzymać ceny na stosunkowo niskim poziomie. Dziennikarka TVN podała w wątpliwość te starania i zadała pytanie o zerowy VAT na bilety. Co odpowiedział rzecznik?

Droższe bilety na kolei. Wszyscy podnieśli ceny, nie wszyscy mogli skorzystać z pomocy

PKP Intercity nie mieści się w kryteriach pomocowych wydanych przez Komisję Europejską, dlatego rząd nie mógł zamrozić cen energii elektrycznej dla...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przekazał PAP, że „w tym roku w ramach umowy PSC (umowa na świadczenie usług publicznych - PAP) PKP Intercity otrzyma 1 mld 290 mln i dodatkowo 575 mln z budżetu”. Dodał, że łącznie będzie to niemal 1,9 mld zł. – To spowodowało, że podwyżka biletów nie wynosi 53 proc., a 11,8 proc. w pociągach, gdzie przejazd jest dotowany, czyli w TLK/IC. Z kolei pociągi komercyjne (Pendolino i ekspresowe - PAP) mają zwyżkę cen biletów na poziomie inflacji – podkreślił wówczas szef resortu infrastruktury.


Te informacje na konferencji prasowej przypomniał rzecznik rządu, przekonując, że rząd jeszcze w ubiegłym roku podjął działania, których celem było niedopuszczenie do gwałtownego wzrostu cen m.in. biletów kolejowych.


Dlaczego nie zerowy VAT?


Dziennikarka TVN Agata Adamek zasugerowała, że między ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem a premierem istnieje dwugłos w sprawie biletów kolejowych. – Dlaczego nie decydujecie się obniżyć VAT-u do zera, co możecie zrobić jednym ruchem? – dopytywała.


Rzecznik rządu odparł, że nie ma dwugłosu między ministrem a premierem, a informacje podane przez Ministerstwo Infrastruktury są prawdziwe, czyli podwyżki cen biletów w związku bardzo wysokimi cenami energii byłyby znacznie wyższe, gdyby nie wcześniejsze działanie i pomoc rządu. – Jeżeli pani chce przygotować rzetelny materiał, to jeszcze raz powtórzę, że zauważyłaby pani, że kilkaset milionów złotych zostało z rządu wystosowane na tę pomoc – dodał rzecznik rządu.

Ceny biletów będą niższe. Jest deklaracja premiera Morawieckiego

Ceny biletów kolejowych nie pozostaną na tym poziomie, na jakim dziś są – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że będzie domagał się...

zobacz więcej

Wystarczy zweryfikować


Zirytowana dziennikarka zaznaczyła, że konferencja nie jest o niej i jej rzetelności. Dopytywała także o to, „dlaczego VAT jest na poziomie 8 procent, a nie zerowy”.


Gdyby pani chciała zweryfikować to, jak wyglądają kwestie zerowych stawek VAT, to wiedziałaby pani, że jest określony limit zerowych stawek VAT, które może wprowadzić każdy kraj Unii Europejskiej. Jest pewien limit zerowych stawek VAT, a jeśli zostanie przekroczony, to musimy zrezygnować z innych zerowych stawek, dlatego zawsze to jest dylemat, w którym obszarze państwo UE chce zerować stawki vatowskie, dlatego m.in. zdecydowaliśmy się na zerowy VAT na żywność, bo jest to kluczowe dla nas, a nie na inne rozwiązania – tłumaczył Piotr Müller.


– Czyli nie możemy wyzerować VAT-u na biletach, tak? – dopytywała Adamek.


– Pani redaktor, tak jak mówię, to jest kwestia wyboru dla rządu, w których obszarach to robić – zakończył rzecznik rządu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej