RAPORT

Pogarda

34-latka wessana przez silnik samolotu. Nowe informacje o makabrze na lotnisku

Komisja badająca przyczyny wypadku stwierdziła, że nie przestrzegano protokołów bezpieczeństwa (fot. Shutterstock)
Komisja badająca przyczyny wypadku stwierdziła, że nie przestrzegano protokołów bezpieczeństwa (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu przedstawiła wstępne wnioski na temat tragicznego wypadku, który wydarzył się w noc sylwestrową na lotnisku Montgomery w Alabamie. 34-letnia pracownica personelu naziemnego została wessana przez silnik odrzutowca. Z ustaleń śledczych wynika, że przed wypadkiem kobieta była wielokrotnie ostrzegana, że może dojść do tragedii.

Alarm bombowy na pokładzie samolotu z Katowic do Aten. Poderwano myśliwce

Greckie myśliwce poderwano w powietrze, by eskortowały w niedzielę samolot linii Ryanair lecący z Katowic do Aten. Na pokładzie samolotu zgłoszono...

zobacz więcej

Feralnej nocy Courtney Edwards pełniła dyżur na lotnisku w Alabamie. Gdy przyleciał samolot Envoy Air z Dallas w Teksasie, jego załoga pozostawiła na chwilę włączone silniki. 

 

Procedury są jasne: obsługa naziemna nie powinna zbliżać się do maszyny. Zostali o tym pouczeni m.in. w czasie spotkań dotyczących bezpieczeństwa. 

 

Nagle usłyszeli huk


W pewnym momencie kapitan samolotu zauważył kontrolkę ostrzegawczą o otwarciu przednich drzwi ładunkowych. Chwilę później samolotem gwałtownie zatrzęsło. Okazało się, że 34-letnia pracownica lotniska za bardzo zbliżyła się do maszyny i została wessana przez prawy silnik. Kobieta zginęła na miejscu. 

 

W poniedziałek opublikowano wstępny raport Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu, w którym wskazano, że jeden z pracowników będących na rampie załadunkowej „obserwował (panią Edwards), jak zaczęła oddalać się od samolotu, zanim odwrócił się, aby opuścić przewód zasilający. Wkrótce potem usłyszał huk i silnik się wyłączył”. 

 

W opinii ekspertów podczas tragicznej sylwestrowej nocy nie przestrzegano właściwie protokołów bezpieczeństwa. 

 

Zobacz także: Było o krok od wybuchu III wojny światowej. Jak amerykański pilot zestrzelił cztery rosyjskie myśliwce 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej