RAPORT

Pogarda

Dłuższe wakacje kredytowe? Mamy odpowiedź resortu finansów

Wakacje kredytowe obowiązują do końca roku (fot. Pexels)
Wakacje kredytowe obowiązują do końca roku (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

Rząd planuje wydłużyć ustawowe wakacje kredytowe co najmniej o rok, czyli do końca 2024 r. – podał portal money.pl, powołując się na nieoficjalne ustalenia. Portal twierdzi, że „pomysł dojrzewa” w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. W Ministerstwie Finansów słyszymy jednak, że nie są prowadzone prace nad przedłużeniem programu. Rzeczniczka resortu w rozmowie z portalem tvp.info przypomina, że w ramach aktualnego rozwiązania w 2023 r. można zawiesić spłatę łącznie czterech rat – po jednej w każdym kwartale.

Dłuższe wakacje kredytowe? „Pomysł dojrzewa”

Rząd planuje wydłużyć ustawowe wakacje kredytowe co najmniej o rok, czyli do końca 2024 roku – ustalił nieoficjalnie money.pl. Portal podaje, że...

zobacz więcej

Powołując się na kilka źródeł z otoczenia rządowego i bankowego Money.pl przekonuje, że pomysł leży na stole u premiera Morawieckiego i czeka na swą kolej. Pierwszeństwo mają sprawy związane z mieszkalnictwem – podatek od hurtowego handlu mieszkaniami oraz program Pierwsze mieszkanie.


Wakacje kredytowe przedłużone? MF dementuje


W rozmowie z portalem tvp.info Patrycja Dudek, rzeczniczka Ministerstwa Finansów, wskazuje, że rząd na bieżąco analizuje sytuację ekonomiczną oraz skutki inflacji dla gospodarstw domowych. – W tym zakresie podejmujemy wiele działań interwencyjnych zależnych od aktualnej sytuacji. Przykładem jest zapewnienie finansowania na tarcze antyinflacyjne w 2022, dodatki do źródeł energii, mrożenie cen energii w 2023 roku czy obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe – wyjaśnia.


Pytana o pogłoski dotyczące przedłużenia wakacji kredytowych rzeczniczka przyznaje, że obecnie w jej resorcie nie toczą się żadne prace dotyczące przedłużenia obowiązywania programu.


– Obowiązują aktualne rozwiązania, zgodnie z którymi w 2022 roku można było zawiesić po dwie raty w trzecim i czwartym kwartale, a w 2023 roku w ramach wakacji kredytowych można zawiesić spłatę łącznie 4 rat – po 1 racie w każdym kwartale. Rozwiązanie cieszy się dużą popularnością. Na koniec 2022 r. wakacjami objętych było już 1,05 mln kredytów hipotecznych – to 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych i 68 proc. wartości wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych – podsumowuje Patrycja Dudek. 


Zobacz także: Kredyt na 2 proc.? Wszystko, co trzeba wiedzieć o programie Pierwsze Mieszkanie


Wakacje kredytowe pozwalają zawiesić spłatę kredytu hipotecznego na cztery miesiące zarówno w 2022, jak i 2023 r. To łącznie daje dwa razy po cztery miesiące bez rat.


– Kredyty hipoteczne poszły ostro do góry, ale myśmy zmusili banki do tego, żeby wprowadziły wakacje kredytowe, przez to łączna pula kredytów do spłaty w 2022 r. była podobna do tej w 2021 r. To dowód na to, że ulżyliśmy kredytobiorcom – odpowiedział szef rządu w rozmowie na Facebooku na uwagę internauty dotyczącą wysokich rat kredytów hipotecznych wskutek wzrostu stóp procentowych.


Wakacje kredytowe wprowadzono po to, aby pomóc kredytobiorcom przetrwać wysoką inflację i podwyżkę stóp procentowych. Od października 2021 do września 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła mającą wpływ na wysokość rat kredytów stopę referencyjną 11 razy z rzędu, łącznie o 665 pb., do 6,75 proc.


Stopy procentowe są najwyższe od 20 lat. Pytani przez portal analitycy bankowi nie spodziewają się w tym roku ich cięcia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej