RAPORT

Pogarda

Ilu rosyjskich żołnierzy jest na Białorusi? Wywiad ujawnił dane

Jakie jest szansa rosyjskiej napaści z Białorusi? (fot.  Sasha Mordovets/Getty Images)
Jakie jest szansa rosyjskiej napaści z Białorusi? (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Na Białorusi znajduje się niemal sześć tysięcy rosyjskich żołnierzy, jednak ich oddziały nie są tak groźne jak te, które były tam na początku otwartej agresji Rosji przeciw Ukrainie – powiedział przedstawiciel ukraińskiego Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego Wadym Skibicki.

Ilu żołnierzy straciła Rosja, a ilu – Ukraina? Generał ujawnił liczby

Od początku wojny zginęło lub zostało rannych ok. 180 tys. rosyjskich żołnierzy oraz ok. 100 tys. żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy – takie dane...

zobacz więcej

– Obecnie na terytorium Białorusi komponent naziemny armii rosyjskiej stanowi 5,8 tys. żołnierzy – oświadczył Skibicki, występując w ukraińskiej telewizji. 

  

Wyjaśnił, że druga dywizja zmechanizowana armii rosyjskiej, która stacjonowała na Białorusi, częściowo powróciła do Rosji, a częściowo została przerzucona do obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy. 

  

– Obecnie na Białoruś wchodzą jednostki szóstej dywizji, jednostki wojsk terytorialnych na szkolenia. Jest to jednak całkowicie inny kontyngent, niż był na początku agresji. Nie ma w nim silnego komponentu lotniczego, nie ma silnego komponentu rakietowego, nie ma wojsk powietrznodesantowych – ocenił przedstawiciel wywiadu wojskowego. 

Skibicki poinformował, że na terytorium Białorusi rozmieszczony jest jeden dywizjon rosyjskich systemów rakietowych Iskander, systemy S-300 i S-400 oraz trzy samoloty MiG-31. 


Od rozpoczęcia inwazji 24 lutego Białoruś uczestniczyła w inwazji Rosji, pozwalając wojskom rosyjskim na wykorzystanie swojego terytorium do ataku na Ukrainę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej