RAPORT

Pogarda

20-letni kontrakt Orlenu na dostawy amerykańskiego LNG podpisany [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure Dan Brouillette podpisali długoterminowy kontrakt na dostawy LNG. Kontrakt dotyczy dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat.

Niemiecka zbrojeniówka dostanie rykoszetem?

Niechęć rządu w Berlinie do zatwierdzenia reeksportu niemieckiej produkcji czołgów na Ukrainę podważa zaufanie do niemieckiego sektora...

zobacz więcej

Sempra to istotny gracz na amerykańskim rynku – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek tuż po podpisaniu kontraktu. Jak ocenił, to ważny kontrakt dla zabezpieczenia przyszłego wzrostu zużycia gazu w regionie.


Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.


– Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów – mówił Obajtek i zaznaczył, że kontrakt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. – To też ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie – dodał.


Ambasador USA: Bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe


– Pracujemy nad wieloma projektami w zakresie energetyki. To jest specjalny filar przyjaźni polsko-amerykańskiej - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński podczas konferencji. Podziękował prezesowi PKN Orlen Danielowi Obajtkowi za współpracę z amerykańskimi firmami w zakresie energetyki. Przypomniał, że obejmuje ona nie tylko gaz, ale także małe reaktory jądrowe.


Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Firma jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych, z około 40 mln konsumentów, zatrudnia ponad 20 tys. osób.


Sempra koncentruje się na infrastrukturze elektrycznej i gazu ziemnego. Jej spółki operacyjne to: Southern California Gas Company (SoCalGas) i San Diego Gas & Electric (SDG&E) w południowej Kalifornii; Oncor Electric Delivery Company oraz Sempra Infrastructure z biurami w Kalifornii. Jak informuje firma, jej aktywa na koniec 2021 r. warte były 72 mld dolarów.


Zobacz także: Jeśli cena rosyjskiej ropy nie spadnie poniżej tego poziomu, wojna może potrwać trzy lata

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej