RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Abdykacja Franciszka? Papież o swoim stanie zdrowia

Papież Franciszek czuje się zdrowy (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA)
Papież Franciszek czuje się zdrowy (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA)

Najnowsze

Popularne

Jestem w dobrym stanie zdrowotnym – oznajmił papież Franciszek agencji Associated Press. W ten sposób zdementował pogłoski, które krążyły w minionym tygodniu, o jego możliwej rezygnacji z urzędu.

Wpływ pandemii na Kościół. „Papież Franciszek nie ma terminarza” [WIDEO]

Cały świat jest dotknięty pandemią, która zmieniła życie także w Watykanie. Papież nie posiada obecnie terminarza, a jego podróże zostały...

zobacz więcej

– Mogę umrzeć jutro, ale wszystko jest pod kontrolą. Jestem zdrowy. Jak na mój wiek jestem normalny – podkreślił papież.


Jaki jest stan zdrowia Franciszka?

 

W wywiadzie dla AP Franciszek przyznał, że uchyłkowatość okrężnicy wróciła. W lipcu 2021 roku papież poddał się zabiegowi chirurgicznemu. Biuro prasowe Watykanu informowało, że operacja była związana z uchyłkowatością okrężnicy i została ona przeprowadzona w ogólnym znieczuleniu.

 

Czytaj także: Watykanistka o trzech papieżach

 

Franciszek wyznał też, że złamanie kości spowodowane upadkiem zagoiło się bez operacji dzięki leczeniu laserem i magnetoterapii.

Podczas modlitwy Anioł Pański 15 stycznia Franciszek zaznaczył, że ważne jest umieć się oddalić w odpowiednim momencie.


– Nam również przyda się pielęgnowanie, tak jak Jan, cnoty usuwania się na bok w odpowiedniej chwili, dając świadectwo, że punktem odniesienia w życiu jest Jezus. Usunięcie się, nauczenie się odejścia – wypełniłem tę misję, odbyłem to spotkanie, usuwam się na bok i zostawiam miejsce Panu – mówił papież na placu św. Piotra.

 

Dziennik „Il Giornale” zauważa, że wypowiedź ta wywołała spekulacje, iż papież mógłby ustąpić z urzędu, szczególnie po śmierci papieża emeryta Benedykta XVI. Teraz on sam rozwiał wątpliwości. Przy okazji wyjaśnił, że nie brał pod uwagę wydania norm regulujących ewentualne rezygnacje papieży i że planuje pozostać biskupem Rzymu tak długo, jak to możliwe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej