RAPORT

Pogarda

Jądro Ziemi zmieniło obrót? Naukowcy zaskoczeni

Ruch jądra wpływa na pole magnetyczne Ziemi (graf. ESA)
Ruch jądra wpływa na pole magnetyczne Ziemi (graf. ESA)

Najnowsze

Popularne

Tysiące kilometrów poniżej naszych stóp, we wnętrzu Ziemi, jądro planety mogło poruszać się szybciej niż pozostała część. Tak miało dziać się w minionym dziesięcioleciu. Zjawisko ustało, ale nadal zadziwia naukowców. Chińscy badacze ustalili, że zmiana obrotu jądra Ziemi wpływa na prędkość obrotu całej planety i długość dnia – informuje TVP Nauka.

Potężna aktywność Słońca i burza magnetyczna na Ziemi. Część z nas mocno to odczuje

Ziemię pokryje burza magnetyczna. Jutro i w piątek gwałtownie wzrośnie aktywność Słońca. Według prognoz zjawisko nie będzie należało do...

zobacz więcej

Wyniki pomiarów mogą rzucić nowe światło na wiele tajemnic wnętrza Ziemi, w tym rolę jaką odgrywa w utrzymywaniu pola magnetycznego, wpływu na obrót całej Ziemi oraz długość dnia. Nadal jednak jądro skrywa wiele tajemnic.


Zostało odkryte w 1936 r. po badaniach rozchodzenia się fal sejsmicznych powstałych wskutek trzęsień ziemi. Zbudowane jest z części stałej, na którą składa się w przeważającej mierze żelazo, i płynnej. Część płynna oddziela jądro od reszty planety, dzięki czemu jądro może obracać się we własnym tempie.


Badanie fal sejsmicznych


Badanie fal sejsmicznych powstałych wskutek trzęsień ziemi w ubiegłym stuleciu ujawniło zmiany. To właśnie wskazało, że wewnętrzna część jądra poruszała się szybciej niż płaszcz Ziemi, warstwa położona zaraz pod jej skorupą. Naukowcy nie są zgodni, jak duża była różnica, a nawet kwestionują jej istnienie – zwraca uwagę TVP Nauka.


Yi Yang i Xiaodong Song Uniwersytetu w Pekinie przeanalizowali dane pochodzące z początku lat 90. ubiegłego wieku, a następnie porównali je danymi zbieranymi od 1964 r. Z ich analiz wynika, że w 2009 r. ruch obrotowy jądra wewnętrznego niemal się zatrzymał, a następnie zaczęło się ono obracać w przeciwnym kierunku.

– Sądzimy, że jądro wewnętrzne obraca się raz w jedną, raz w drugą stronę, względem powierzchni Ziemi – mówią naukowcy. Ich zdaniem cały cykl trwa około 70 lat, co oznacza, że do zmiany kierunku ruchu obrotowego jądra dochodzi co 35 lat.


Z badań wynika, że poprzednia zmiana miała miejsce na początku lat 70. XX wieku, a kolejna zajdzie w połowie lat 40. XXI wieku.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Badacze doszli do wniosku, że faktycznie jądro Ziemi wcześniej mogło obracać się szybciej niż pozostała część planety. Oceniają też, że obecnie jądro może być w czasie procesu powrotu do tego zjawiska. Jeśli faktycznie tak się dzieje, zmiany dotyczą również pola magnetycznego oraz siły grawitacji, które wpływają na obrót jądra. Zjawiska geofizyczne mogą zaś wpływać na wydłużenie lub skrócenie długości dnia.


Zagadkę tempa obrotu jądra Ziemi mogą pomóc rozwiązać trzęsienia ziemi i dane sejsmiczne, dzięki którym możemy monitorować ruchu serca naszej planety.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej