RAPORT

Pogarda

Niemcy wyślą Ukrainie Leopardy. Pilne oświadczenie Berlina

Niemcy przekażą Leopardy Ukrainie (fot. Jens Schlueter/Getty Images)
Niemcy przekażą Leopardy Ukrainie (fot. Jens Schlueter/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niemcy wyślą czołgi Leopard 2 na Ukrainę i zgodziły się, by inne europejskie państwa wysłały czołgi niemieckiej produkcji ze swoich zasobów – poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit. W pierwszym etapie Berlin ma dostarczyć 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Wkrótce ma się też rozpocząć szkolenie ukraińskich żołnierzy w Niemczech, a Berlin zapewni Kijowowi także logistykę i amunicję.

To będzie przełom. Media: USA wyślą Ukrainie czołgi Abrams

Administracja prezydenta USA Joego Bidena rozważa przekazanie Ukrainie około 30 czołgów Abrams M1. Decyzja ma zostać ogłoszona już w środę – podały...

zobacz więcej

Rzecznik rządu federalnego Steffen Hebestreit powiedział, że celem jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów czołgów z czołgami Leopard 2 dla Ukrainy.


11 stycznia we Lwowie prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Jak podkreślił, „przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa”. 


W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Nie przyniosło ono jednak rozstrzygnięcia w postaci zgody Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 – na co przed spotkaniem bardzo liczyła Ukraina. Ponieważ Leopardy są produkowane przez Niemcy, wymagana jest zgoda tego kraju na przekazanie ich innemu państwu, niewchodzącemu w skład NATO.


Premier Mateusz Morawiecki w weekend mówił PAP, że w przypadku braku zgody Niemiec na przekazanie Leopardów 2 na Ukrainę, Polska będzie budować „mniejszą koalicję" państw, gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącego sąsiada.

We wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że Niemcy otrzymali już polski wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Błaszczak zaapelował do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo całej Europy. 


Leopard 2 to czołg podstawowy produkowany przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann. Jego pierwsze wersje weszły na wyposażenie niemieckiego wojska w latach 1979-1980; od tej pory powstają kolejne wersje pojazdów. Obecnie Leopardy 2 używane są przez wiele państw Europy, w tym Niemcy, Polskę, Turcję, Hiszpanię, Grecję, Danię czy Norwegię, a także państwa spoza NATO – np. Szwecję, Finlandię, Austrię oraz Szwajcarię.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej