RAPORT

Atak na Jana Pawła II

„Politico” po decyzji Scholza ws. Leopardów: To zwycięstwo Polski

Po wybuchu rosyjskiej wojny premier Morawiecki pojechał do Berlina naciskać na kanclerza Scholza, żeby wsparł Ukrainę i nie kpił oferując 5 tys. hełmów (fot. Radek Pietruszka/PAP)
Po wybuchu rosyjskiej wojny premier Morawiecki pojechał do Berlina naciskać na kanclerza Scholza, żeby wsparł Ukrainę i nie kpił oferując 5 tys. hełmów (fot. Radek Pietruszka/PAP)

Najnowsze

Popularne

Po tygodniowych głośnych naciskach na dostawy czołgów Warszawa złożyła we wtorek oficjalny wniosek o zezwolenie na eksport Leopardów, co zmusiło kanclerza Niemiec Scholza do ostatecznego podjęcia decyzji – pisze portal „Politico”, określając to „zwycięstwem Polski”.

Media: Niemcy wyślą Ukraińcom czołgi

Dziennik „Financial Times” twierdzi, że Niemcy zdecydowali się wysłać Ukrainie czołgi. Dadzą też zielone światło innym, w tym Polakom.

zobacz więcej

„Jak powiedzieli wyżsi urzędnicy w Berlinie, pozwolenie Polsce na eksport bez wysyłania czołgów samemu nie miałoby politycznego sensu dla Niemiec” – czytamy w Politico. 


„Przed debatą kanclerza z parlamentarzystami narastała presja, zwłaszcza po tym, gdy Polska zmusiła Scholza do działania. Decyzja ta jest znaczącym zwrotem dla Scholza i może okazać się decydującym momentem, torując drogę szerszej koalicji krajów do wysłania czołgów, aby pomóc Ukrainie w walce z rosyjskimi najeźdźcami” – wskazuje portal.


Według informacji podanych we wtorek przez portal tygodnika „Spiegel” Niemcy mają dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2. W grę wchodzi co najmniej jedna kompania Leopardów 2 A6.


Według informacji „Spiegla” niemieckie czołgi mają pochodzić z zasobów Bundeswehry. Z kolei portal Bloomberg podał, że Niemcy powinny udzielić Polsce zgodę na reeksport produkowanych w Niemczech czołgów Leopard już w środę.


Polska formalnie zwróciła się o zgodę we wtorek, a rząd niemiecki zapowiedział, że odpowie w trybie pilnym. Niemieckie prawo wymaga zgody na reeksport rodzimego sprzętu wojskowego, co oznacza, że setki czołgów Leopard w Europie mogą być wysłane na Ukrainę tylko za zgodą Berlina.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej