RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Taryfikator łapówek w PE. Nowe fakty w sprawie Katargate [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Najnowsze doniesienia medialne mówią o tym, że jedna poprawka kosztowała 50 tys. euro. W przypadku Maroka to było 147 poprawek. 7 mln 350 tys. euro jest poszukiwane przez służby – powiedział podczas konferencji prasowej europoseł PiS Dominik Tarczyński, komentując przecieki w sprawie gigantycznej afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim. Podczas wystąpienia w Sejmie wskazał, że afera ma charakter „korupcyjno-szpiegowski”, a w działania PE był zaangażowany także wywiad rosyjski.

Hiszpański europoseł: Katargate? Lepiej podyskutować o Polsce

Koordynatorzy komisji LIBE w PE odrzucili wniosek o debatę na temat Katargate. Wyrażono za to zgodę na debatę o Polsce. Przewodniczącym komisji...

zobacz więcej

– Tarabella (Marc Tarabella, belgijski poseł do PE – przyp. red.) jest oskarżany o to, że przyjął 140 tys. euro za rezolucję przeciwko Algierii – mówił Tarczyński. – 25 tys. euro kosztowało tzw. spotkanie konsultacyjne. Będą nowe nazwiska, filmy, zdjęcia – zapowiedział europoseł.


Rzecznik PiS Rafał Bochenek zwrócił uwagę, że afera Katargate „zatacza coraz szersze kręgi”.


– Dzisiaj jesteśmy świadkami gigantycznej afery w PE. Będziemy dzisiaj mówić o tym na komisji i dyskutować w tym temacie – wyjaśnił.


– Unia Europejska i jej instytucje powinny być ostoją demokracji i wzorem dla państw członkowskich. Dzisiaj okazuje się, że obraz tego co tam się dzieje jest smutnym zaprzeczeniem tych idei. Politycy uwikłani w aferę działali także na szkodę Polski – podkreślił.


– Temat korupcji w Parlamencie Europejskim jest ważny do omawiania w Polsce, bo – jak widzimy – sam europarlament nie radzi sobie z takimi aferami, które mają miejsce w najważniejszych organizacjach Unii Europejskiej – wskazał poseł PiS Kacper Płażyński.

teraz odtwarzane
Korupcja w PE. Tyle płacono za poprawki

Bruksela chce zabrać polskie lasy? Kuriozalna propozycja PE

O polskim leśnictwie decydować będą unijni urzędnicy, a nie polski rząd? Taki pomysł przedstawiła jedna z komisji Parlamentu Europejskiego, która...

zobacz więcej

Skandal korupcyjny w PE


Skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim, określany przez media aferą Katargate, dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych od Kataru w zamian za korzystne dla tego kraju decyzje. 


W tej sprawie w grudniu zeszłego roku pod zarzutem korupcji aresztowano w Brukseli między innymi byłą już wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Evę Kaili. Śledztwo w jej sprawie trwa także w Grecji, gdzie również grozi jej więzienie.


Jeśli Kaili zostanie uznana za winną w Grecji, wyrok wydany przez krajowy organ sądowy będzie najprawdopodobniej surowszy niż ten w Belgii, gdzie kary za tego rodzaju przestępstwa są łagodniejsze – od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności. W ojczystym kraju grozi jej 15 lat więzienia.


W aferę zamieszany jest też belgijski europoseł Marc Tarabella, który pełni funkcję wiceprzewodniczącego delegacji PE ds. stosunków z Półwyspem Arabskim. Jego dom został przeszukany przez belgijską policję. Zawiesił on swoje członkostwo w grupie Socjalistów i Demokratów. Na początku stycznia przewodnicząca PE wszczęła pilną procedurę uchylenia immunitetu Tarabelli.


Hiszpańskie media ujawniły nagranie, na którym widać, jak przewodniczący komisji LIBE (Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych) Juan Fernando Lopez Aguilar – były minister sprawiedliwości Hiszpanii – „otrzymuje instrukcje od prowodyrów Katargate”: Kaili i Tarabelli, podczas głosowania w PE, w którym zdecydowano o liberalizacji wiz katarskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej