RAPORT

Pogarda

Cios w ‘ndranghetę. Osiem osób trafiło do aresztu

Karabinierzy zatrzymali podejrzanych o działalność mafijną (fot. Alfonso Di Vincenzo/KONTROLAB/LightRocket via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Karabinierzy zatrzymali podejrzanych o działalność mafijną (fot. Alfonso Di Vincenzo/KONTROLAB/LightRocket via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Karabinierzy z Grupy Operacji Specjalnych (ROS) zatrzymali 11 osób podejrzanych m.in. o działalność przestępczą typu mafijnego, pranie brudnych pieniędzy w skali międzynarodowej. Na wniosek Antymafijnej Dyrekcji Okręgowej (DDA) sąd w Catanzaro wydał nakaz tymczasowego aresztu ośmiu osób. Wobec trzech pozostałych osób zastosowano inne środki zapobiegawcze. Włoskie media podają, że chodzi o cios w kalabryjską mafię ‘ndrangheta.

Czy nigeryjska mafia przejmie teren włoskiej? Wykorzystuje plemienne rytuały

Mafia nigeryjska jest już dobrze zakorzeniona we Włoszech. Wskazuje na to nowy raport Antymafijnej Dyrekcji Śledczej (DIA), która zbadała zasady,...

zobacz więcej

W ramach przeprowadzonej w środę operacji aresztowano 8 osób, z czego jedna ma obywatelstwo węgierskie. Względem trzech osób zastosowano środek zabezpieczający w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej lub kierowania biurami zarządów.

 

Czterech zatrzymanych jest podejrzanych o działalność przestępczą typu mafijnego. Wszyscy zaś są oskarżeni o międzynarodowe pranie pieniędzy, oszukańczy transfer kosztowności, międzynarodowe oszustwa i inne przestępstwa o charakterze mafijnym. Jak wskazują włoskie media, chodzi o powiązania z mafią ‘ndrangheta.

 

Operacja stanowi kontynuację śledztwa „Scott Rebirth” przeprowadzonego w grudniu 2019 r. przez funkcjonariuszy ROS, które doprowadziło do aresztowania 334 osób.

 

Mafia kalabryjska

 

Mafia ‘ndrangheta pochodzi z Kalabrii, ale rozprzestrzeniła się na różne obszary, także poza granice państwa. Jej struktura jest bardziej horyzontalna niż wertykalna. Pozwala to na uniknięcie sprawiedliwości, bo każda „cosca” nie posiada dokładnych informacji o innych grupach. – Ma ogromny poziom tajemniczości, bo wielu mafiosów nie wie, kto nad nimi stoi, kto jest zarządcą. Są zamknięci we własnej bańce – mówił w rozmowie z portalem tvp.info Giuseppe Adamo, włoski politolog i autor pracy o międzynarodowych działaniach podejmowanych w celu zwalczania mafii we Włoszech.

 

Czytaj także: Walka z mafią. Szef cosa nostry tuż przed aresztowaniem

 

Mafia kalabryjska zajmuje się m.in. sprowadzaniem narkotyków, zarządzaniem nocnymi lokalami, handlem bronią, przenikaniem do branży budowlanej, nielegalnym składowaniem i usuwaniem odpadów oraz lichwą. Ta organizacja przestępcza angażuje się w działalność zarówno w Europie, jak i w Australii, Kanadzie, USA czy Afryce.

 

‘Ndrangheta w ostatnich latach była uważana za najniebezpieczniejszą włoską mafię, biorąc pod uwagę jej złożoność i okrucieństwo. Więcej o tej mafii pisaliśmy tutaj.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej