RAPORT

Pogarda

Dłuższe wakacje kredytowe? „Pomysł dojrzewa”

Wakacje kredytowe to ulga dla milionów Polaków (fot. Shutterstock/Andrey_Popov)
Wakacje kredytowe to ulga dla milionów Polaków (fot. Shutterstock/Andrey_Popov)

Najnowsze

Popularne

Rząd planuje wydłużyć ustawowe wakacje kredytowe co najmniej o rok, czyli do końca 2024 roku – ustalił nieoficjalnie money.pl. Portal podaje, że „pomysł dojrzewa” w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. Poprosiliśmy o komentarz Ministerstwo Finansów, ale do publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Dług Polski niższy niż średnia UE i w strefie euro. Zobacz, jak wypada na tle innych państw

Polska jest jednym z 14 krajów Unii Europejskiej spełniającym referencyjny poziom długu – wskazuje Ministerstwo Finansów. Resort podał, że dług...

zobacz więcej

Powołując się na kilka źródeł – zarówno z otoczenia rządowego, jak i bankowego – Money.pl przekonuje, że pomysł leży na stole u premiera Morawieckiego i czeka na swą kolej. Pierwszeństwo mają sprawy związane z mieszkalnictwem – podatek od hurtowego handlu mieszkaniami oraz program Pierwsze mieszkanie.


– Słyszmy, że wakacje kredytowe zostaną wydłużone i nie mamy wątpliwości, że do tego dojdzie. Spodziewamy się tego, bo kampania wyborcza trwa w najlepsze i ludziom trzeba coś dać. Oczywiście to będzie błędem, bo osłabi dyscyplinę finansową kredytobiorców i zachęci do zawieszania rat przez tych, którzy tego nie potrzebują – mówi anonimowo osoba z sektora bankowego.


Głos z otoczenia premiera


– To na razie tylko luźny pomysł. Nie zapadły żadne wiążące decyzje w tej sprawie – przekonuje osoba z bliskiego otoczenia premiera, również zastrzegająca sobie anonimowość.

Minister rolnictwa o cenach żywności: szczyt wzrostu mamy już za sobą

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk ocenił, że szczyt wzrostu cen żywności mamy już za sobą. Skomentował też działania w sprawie...

zobacz więcej

Wakacje kredytowe pozwalają zawiesić spłatę kredytu hipotecznego na cztery miesiące zarówno w 2022, jak i 2023 r. To łącznie daje dwa razy po cztery miesiące bez rat.


Na początku roku rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że według stanu na koniec grudnia Polacy „wysłali na wakacje” 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł. To 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości.


– Kredyty hipoteczne poszły ostro do góry, ale myśmy zmusili banki do tego, żeby wprowadziły wakacje kredytowe, przez to łączna pula kredytów do spłaty w 2022 r. była podobna do tej w 2021 roku. To dowód na to, że myśmy ulżyli kredytobiorcom – odpowiedział szef rządu w rozmowie na Facebooku na uwagę internauty dotyczącą wysokich rat kredytów hipotecznych wskutek wzrostu stóp procentowych.


Wakacje kredytowe wprowadzono po to, aby pomóc kredytobiorcom przetrwać wysoką inflację i podwyżkę stóp procentowych. Od października 2021 do września 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła mającą wpływ na wysokość rat kredytów stopę referencyjną 11 razy z rzędu, łącznie o 665 pb., do 6,75 proc.


Stopy procentowe są najwyższe od 20 lat. Pytani przez portal analitycy bankowi nie spodziewają się w tym roku ich cięcia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej