RAPORT

Pogarda

Przejście COVID-19 a ryzyko śmierci. Ustalenia naukowców

Powikłania kardiologiczne składają się na tak zwany długi Covid (fot. CFOTO/Future Publishing via Getty Images)
Powikłania kardiologiczne składają się na tak zwany długi Covid (fot. CFOTO/Future Publishing via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zachorowanie na COVID-19 wiąże się wyższym ryzykiem zgonu przez co najmniej 18 miesięcy od nabycia infekcji – wynika z chińskiego badania, które publikuje pismo „Cardiovascular Research”, wydawane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC).

Do wczesnego wykrywania raka piersi można wykorzystać sztuczną inteligencję

Zespół krakowskich naukowców, lekarzy i inżynierów opracował innowacyjną technologię wczesnego wykrywania raka piersi z wykorzystaniem sztucznej...

zobacz więcej

Jak wykazali naukowcy z University of Hong Kong w Chinach, w pierwszych trzech tygodniach po zachorowaniu na COVID-19 ryzyko zgonu było wyższe o 81 razy w porównaniu z osobami niezakażonymi koronawirusem i utrzymywało na pięciokrotnie wyższym poziomie przez co najmniej 18 miesięcy.


W badaniu, które przeprowadzili naukowcy, analizowano występowanie powikłań kardiologicznych oraz zgonów u mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy przechodzili infekcję wirusem SARS-CoV-2 przed 20 grudnia 2020 roku. W tamtym okresie nie były jeszcze powszechnie dostępne szczepionki na COVID-19.


Porównywano trzy grupy osób. Grupa pierwsza objęła 7,5 tys. pacjentów, którzy od 16 marca do 20 listopada 2020 r. przechodzili COVID-19. Drugą grupę stanowiły osoby, które od 16 marca 2020 do 31 sierpnia 2021 r. (czas obserwacji w badaniu) nie były zakażone SARS-CoV-2.


W skład trzeciej grupy – historycznej – weszły osoby, dla których dane na temat chorób kardiologicznych i zgonów zbierano w 2018 r., przed pandemią.

Naukowcy stworzyli bakterie cyborgi

Biotechnolodzy stworzyli częściowo sztuczne, częściowo syntetyczne komórki bakterii. W jednym z eksperymentów pokazali, że mogą one atakować...

zobacz więcej

Obie grupy nieprzechodzące COVID-19 liczyły po około 70 tys. osób dobranych do pacjentów z grupy pierwszej (po około 10 osób na jednego pacjenta)J pod względem wieku, płci, palenia papierosów, występowania cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób układu sercowo-naczyniowego i innych, wskaźnika masy ciała (BMI), przynależności etnicznej i statusu ekonomicznego. Liczba kobiet i mężczyzn była podobna we wszystkich grupach, a średnia wieku wynosiła 66 lat


.ak wyjaśnił główny autor badania prof. Ian C. K. Wong, historyczna grupa kontrolna została uwzględniona po to, aby wykluczyć wpływ pandemii na zakłócenia w funkcjonowania służby zdrowia i związane z tym pogorszenie stanu zdrowia oraz wzrost śmiertelności nawet u osób nie zakażonych SARS-CoV-2.


Dane na temat chorób i zgonów pozyskiwano z rejestrów. Okazało się, że w porównaniu z dwoma grupami niezakażonymi SARS-CoV-2 pacjenci w ostrej fazie COVID-19 (pierwsze trzy tygodnie od zakażenia) mieli niemal czterokrotnie wyższe ryzyko poważnego powikłania kardiologicznego i o 40 proc. wyższe ryzyko, że wystąpi ono później.


Z kolei ryzyko zgonu było nawet o 81 razy wyższe w ostrej fazie choroby i pięciokrotnie wyższe w późniejszym okresie – co najmniej do 18 miesięcy po nabyciu infekcji. W jednym i drugi przypadku większe ryzyko dotyczyło przede wszystkim osób, które przechodziły COVID-19 ciężko.

Odkryto nową strukturę mózgu. Wiadomo, do czego służy

Mózg nadal pozostaje najbardziej tajemniczym narządem ludzkiego organizmu. Nawet zaawansowane techniki obrazowania oraz badania molekularne, choć...

zobacz więcej

Wśród powikłań kardiologicznych znalazły się: zawał serca, choroba wieńcowa serca, niewydolność serca i zakrzepica żył głębokich. Ryzyko wystąpienia udaru mózgu i migotania przedsionków było jedynie krótkoterminowe, a następnie wracało do normy.


– Pacjenci, którzy chorowali na COVID-19, mieli większe ryzyko wystąpienia licznych schorzeń kardiologicznych w porównaniu z osobami nieprzechodzącymi tej infekcji. To mogło mieć wpływ na ich wyższe ryzyko zgonu – skomentował prof. Wong.


Jego zdaniem wyniki te wskazują, że stan zdrowia osób po przebytym COVID-19 powinien być monitorowany co najmniej przez rok od przebycia ostrej fazy infekcji. Pozwoliłoby to szybciej zdiagnozować powikłania kardiologiczne, które składają się na tak zwany długi Covid.


Prof. Wang podkreślił, że badanie jego zespołu dotyczyło okresu sprzed pojawienia się w użyciu szczepień na COVID-19. Dlatego ważne są badania dotyczące późniejszego okresu, które zweryfikują, czy szczepionki przeciw SARS-CoV-2 zmniejszają ryzyko powikłań kardiologicznych oraz zgonu u osób przechodzących infekcję.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej