RAPORT

Pogarda

Bruksela chce zabrać polskie lasy? Kuriozalna propozycja PE

Unijny projekt będzie miał negatywne skutki dla gospodarki? (fot. PAP/Zbigniew Meissner)
Unijny projekt będzie miał negatywne skutki dla gospodarki? (fot. PAP/Zbigniew Meissner)

Najnowsze

Popularne

O polskim leśnictwie decydować będą unijni urzędnicy, a nie polski rząd? Taki pomysł przedstawiła jedna z komisji Parlamentu Europejskiego, która chce przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajowych do dzielonych z Unią Europejską. Sprzeciwiają się temu minister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa a także Lasy Państwowe. „Nie pozwolimy na zmianę traktatów w tym zakresie” – napisała Anna Moskwa.

„Wybili swoje, udają troskę o polskie”. Leśnicy reagują na niemieckie publikacje o niedźwiedziach

Niemieckie media od kilku dni alarmują, że „masowa wycinka” drzew w lasach Podkarpacia zagraża istnieniu żyjących w Polsce niedźwiedzi. Na...

zobacz więcej

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię o zmianie traktatów, które przeniosą leśnictwo z kompetencji krajowych do wspólnych UE.

 

Pomysł ten skrytykowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.


„Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec przyjętej dziś propozycji Parlamentu Europejskiego, który chce przenieść leśnictwo do kompetencji dzielonych pomiędzy UE a Państwa Członkowskie. Polskie lasy to wyłączna kompetencja Warszawy. Nie pozwolimy na zmianę traktatów w tym zakresie” – oświadczyła szefowa resortu klimatu. 

 

Pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka na Twitterze zaznaczył, że nie pozwoli oddać polskich lasów w ręce unijnych urzędników w Brukseli.

 

Komisja PE „chce przejąć wyłączne kompetencje Polski w zarządzaniu leśnictwem. To nie tylko wbrew traktatom, to także oznacza upadek polskiego przemysłu drzewnego i gigantyczny wzrost cen drewna” – dodaje Siarka.


Pełnomocnik rządu wskazuje, że zdaniem ekspertów i Lasów Państwowych unijny projekt będzie miał negatywne skutki dla polskiej gospodarki. 


Kłamstwo PO o „masowym wycinaniu drzew”. Do Pomaskiej dołącza Geblewicz

„Lasy są masowo wycinane. ZATRZYMAMY masakrę lasów!!!” – alarmuje i obiecuje na Twitterze marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd...

zobacz więcej

Rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski podkreślił, że zgodnie z Traktatem z Lizbony o leśnictwie decyduje wyłącznie kraj członkowski.


„Teraz komisja Parlamentu Europejskiego chce oddać zarządzanie polskimi lasami unijnym urzędnikom. Stuletnie doświadczenie naszych leśników wyrzucą do kosza, a decydować będą komisarze, którzy lasu nie widzieli na oczy” – komentuje.

 

Zwraca też uwagę, że w Polsce ok. 80 proc. lasów jest w rękach państwa, co nas w Europie wyróżnia.


„Nasza trwale zrównoważona gospodarka leśna jest wzorem dla innych. Narzucone przez Brukselę zmiany oznaczają upadek polskiego przemysłu drzewnego, osłabienie całej gospodarki i zubożenie społeczeństwa” – wyjaśnia. 

 

Gzowski przypomina też ostrzeżenia ekspertów o tym, że polityka klimatyczna UE oznacza duże ograniczenie podaży drewna, czego skutkiem będzie skokowy wzrost cen tego surowca. „A to oznacza wzrost importu i masowe wycinki lasów poza Unią. Producenci zastąpią drewno surowcami nieodnawialnymi jak plastik i beton” – dodaje rzecznik LP. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej