RAPORT

Pogarda

Minister rolnictwa o cenach żywności: szczyt wzrostu mamy już za sobą

Co dalej z cenami żywności (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty)
Co dalej z cenami żywności (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty)

Najnowsze

Popularne

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk ocenił, że szczyt wzrostu cen żywności mamy już za sobą. Skomentował też działania w sprawie importu ukraińskiego zboża.

Mimo wojny ukraiński biznes z optymizmem

Narodowy Bank Ukrainy opublikował omówienie wyników przeprowadzonego w czwartym kwartale ubiegłego roku badania menedżerów firm, dotyczącego ich...

zobacz więcej

Tematy te poruszane były w wywiadzie, jakiego udzielił wicepremier Kowalczyk „Dziennikowi Gazecie Prawnej”. 


„Mogą być jeszcze jakieś drobne ruchy, ale już nie takie wielkie jak wcześniej. Oczywiście wszystko z zastrzeżeniem, że nie nastąpi eskalacja wojny i kolejny wzrost cen gazu i energii” – powiedział pytany o ceny żywności.


Jednym z głównych tematów rozmowy była sprawa importu zboża z Ukrainy. 


Jakiej pomocy oczekuje Polska 


„Trzeba zapewnić dobrze zorganizowany, bezpieczny tranzyt tak, żeby ukraińskie zboże nie zakłócało europejskiego rynku” – powiedział minister rolnictwa. Jego zdaniem w tym celu można np. wprowadzać kaucje, zwracane w momencie wywozu zboża z Unii Europejskiej. 


Podkreślił, że Unia Europejska nie pomaga Polsce „zmierzyć się z tym tematem”. Realną pomocą byłoby dostarczenie urządzeń przeładunkowych, kontenerów, wagonów i pociągów. 


„Chodzi o to, by zboże było przeładowywane na naszej granicy tam, gdzie się kończą szerokie tory i stamtąd bezpośrednio jechało do Hiszpanii czy portów, z których trafiałoby do krajów np. w Afryce, które oczekują tego importu. Na razie takiej możliwości nie ma, a działania Unii ograniczają się do deklaracji. Ponowię nasze postulaty w tej sprawie na spotkaniu unijnych ministrów pod koniec stycznia” – powiedział minister Kowalczyk w rozmowie z „DGP”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej