RAPORT

Pogarda

To będzie przełom. Media: USA wyślą Ukrainie czołgi Abrams

Chodzi o 30 czołgów Abrams (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Chodzi o 30 czołgów Abrams (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Administracja prezydenta USA Joego Bidena rozważa przekazanie Ukrainie około 30 czołgów Abrams M1. Decyzja ma zostać ogłoszona już w środę – podały amerykańskie media.

Ukraińcy snajperzy w akcji. „Cztery ciała Rosjan zdobią krajobraz” [WIDEO]

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy (SOF) opublikowały nagranie przedstawiające służbę pary snajperów. W krótkim czasie uszczuplili ony zasoby armii...

zobacz więcej

We wtorek „Wall Street Journal” poinformował, że administracja USA jest bliska decyzji w sprawie wysłania znaczącej liczby czołgów M1 Abrams do Ukrainy i może ogłosić ją jeszcze w tym tygodniu.


Dziennik „New York Times” podkreślił, że byłoby to dużym krokiem naprzód w uzbrojeniu Kijowa, by mógł odzyskać swoje terytorium od Rosji. Powołując się na pragnących anonimowych urzędników zaznaczył, że Biały Dom może już w środę zapowiedzieć wysłanie ok. 30 czołgów.


W ciągu ostatniego miesiąca urzędnicy Pentagonu wyrażali wątpliwości co do wysłania Abramsów z obawy, jak Ukraina wykorzysta zaawansowane czołgi, które wymagają intensywnego szkolenia i obsługi. Urzędnicy powiedzieli, że dotarcie do ukraińskich pól bitewnych może faktycznie potrwać lata” – napisała gazeta.


Konieczne, by zachęcić Niemców


Amerykański dziennik zaznacza, że sekretarz obrony Lloyd J. Austin III przekonał się w końcu, że wysłanie amerykańskich czołgów jest konieczne, aby zachęcić Niemcy do dostarczania swoich czołgów Leopard 2.


Według gazety urzędnicy Departamentu Stanu i Białego Domu argumentowali, że zapewnienie Niemcom politycznej osłony, której szukały, aby wysłać własne czołgi, przeważyło nad niechęcią Departamentu Obrony.

Polska presja przyniosła skutek. Jest decyzja Berlina w sprawie Leopardów [WIDEO]

Decyzja zapadła: Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2. Według informacji portalu tygodnika „Spiegel” w grę wchodzi co najmniej jedna kompania...

zobacz więcej

W artykule podkreślono, że niemieccy oficjele prywatnie mówili, iż wyślą należące do najbardziej zaawansowanych na świecie czołgów tylko jeśli USA zgodzą się przekazać swoje M1 Abrams.


Gazeta przypomniała, że wiele krajów europejskich używa niemieckich Leopardów, których jest około 2000 na całym kontynencie. Ukraina zaś usilnie prosiła o czołgi w ostatnich tygodniach, przekonując o ich niezbędności w celu przeciwdziałania przewadze Rosji w broni i ludziach.


Zachodnie czołgi są najnowszą barierą, która pada, podczas gdy sojusznicy Ukrainy dostarczają jej systemy uzbrojenia, przed czym wcześniej się wzbraniali. (...) Wielka Brytania zapowiedziała, że przekaże część swoich czołgów Challenger 2” – zaznaczył „NYT”.


Przywołał wypowiedź ministra obrony Mariusza Błaszczaka, że Polska zwróciła się formalnie do Niemiec o zgodę na wysłanie Ukrainie czołgów Leopard z własnych zapasów. Inne kraje zasygnalizowały, że zrobią to, jeśli Niemcy się zgodzą.

We wtorek stacja ABC News podała, że 12 państw zgodziło się przekazać Ukrainie około 100 czołgów Leopard 2 po uzyskaniu zgody Berlina. Umowy zostały zawarte na szczycie w Ramstein.


Według źródeł „Der Spiegel” Niemcy zdecydowały się na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2, a także na autoryzację dostaw czołgów przez inne kraje. Nowoczesne zachodnie czołgi mają dać Ukrainie dużą przewagę nad Rosją, która polega na starych sowieckich zapasach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej