
W 2022 roku podkarpaccy terytorialsi „wpompowali” w system ratowania życia naszych obywateli ponad 320 litrów krwi – przekazała 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w komunikacie przesłanym na platformę Twoje Info. Żołnierzom od początku powstania 3. PBOT towarzyszy hasło „Terytorialsi mają pomoc we krwi”.
„Obrona wolności zaczyna się w Polsce” – napisał hiszpański portal „El Español” w opublikowanym w sobotę reportażu na temat polskich Wojsk Obrony...
zobacz więcej
Żołnierze 3. PBOT oddadzą krew również w najbliższą sobotę, 28 stycznia, w odpowiedzi na apel Dyrekcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Tego też dnia „podkarpaccy terytorialsi, oddając krew zainaugurują swoją działalność w 2023 roku”. Będą też mogli zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS, a oznacza to możliwość wsparcia chorych na białaczkę.
W 2022 roku terytorialsi dokonali 712 donacji, w ramach których oddali ponad 320 litrów krwi. Do tego – jak poinformowała ppor. Magdalena Mac – „baza danych międzynarodowego centrum dawców szpiku kostnego powiększyła się o 104 ochotników”.
Czytaj także: „Tradycja WOT nawiązuje do ideałów AK”
Żołnierze 3. PBOT, odpowiadając na apele w kwestii niesienia wsparcia potrzebującym i zasilania zapasów centrum, aktywnie uczestniczą w akcjach oddawania krwi.
„Obrona wolności zaczyna się w Polsce” – napisał hiszpański portal „El Español” w opublikowanym w sobotę reportażu na temat polskich Wojsk Obrony...
zobacz więcej
„Wsparcie lokalnej społeczności zostało wpisane w misję i zadania naszej formacji. Hasło »Terytorialsi mają pomoc we krwi« towarzyszy Wojskom Obrony Terytorialnej od początku ich powstania. Żołnierze WOT na ten sygnał reagują natychmiast” – wskazano w komunikacie.
– Podsumowaniem ubiegłorocznej działalności honorowych dawców krwi w 3. Podkarpackiej Brygadzie jest organizacja kolejnej zbiórki krwi – powiedziała rzecznik prasowa 3. PBOT, ppor. Magdalena Mac.
Jak wskazała podporucznik, „w dowództwie brygady i podległych batalionach lekkiej piechoty służy obecnie prawie 600 honorowych dawców krwi”. W sumie od 2017 roku żołnierze z 3. PBOT do banku krwi oddali 2351 litrów krwi.
By zostać dawcą krwi, należy spełniać określone warunki. „Krew może oddać każdy zdrowy człowiek miedzy 18. a 65. rokiem życia. Od krwiodawcy pobiera się jednorazowo 450 ml krwi. Oddawanie krwi jest bezpieczne, wystarczy dobre przygotowanie: odpowiednia ilość snu, lekki posiłek, dobre nawodnienie organizmu i prawidłowa kondycja zdrowotna” – przypomina ppor. Mac.