RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Afera z niejawnymi dokumentami w USA. Znaleziono je także u Pence'a

Były wiceprezydent USA Mike Pence (fot. Thos Robinson/Getty Images for The New York Times)
Były wiceprezydent USA Mike Pence (fot. Thos Robinson/Getty Images for The New York Times)

Najnowsze

Popularne

Prawnicy Mike'a Pence'a, byłego wiceprezydenta u boku Donalda Trumpa, znaleźli „niewielką liczbę” dokumentów oznaczonych klauzulą niejawności w jego domu w stanie Indiana – wynika z listu prawników do Archiwów Narodowych. Dokumenty miały zostać nieumyślnie przetransportowane podczas wyprowadzki z Białego Domu.

Przeszukanie w rezydencji Bidena. Służby odkryły tajne dokumenty

Śledczy z Departamentu Sprawiedliwości USA przeszukali dom prezydenta Joego Bidena w mieście Wilmington i odkryli tam kolejnych sześć tajnych...

zobacz więcej

„Po doniesieniach prasowych o niejawnych dokumentach w osobistym domu prezydenta Joe Bidena, w poniedziałek 16 stycznia wiceprezydent Pence zaangażował zewnętrznych prawników, z doświadczeniem w zajmowaniu się niejawnymi dokumentami, by dokonali przeglądu dokumentów w jego domu” – napisali przedstawiciele Pence'a w liście udostępnionym mediom.


Jak zaznaczyli, w domu polityka znaleziono „małą liczbę dokumentów, które potencjalnie mogą zawierać wrażliwe lub niejawne informacje, zmieszane z innymi dokumentami”.


Jak dodano, dokumenty te zostały „nieumyślnie zapakowane i przetransportowane do domu” wiceprezydenta pod koniec jego kadencji. Po dokonaniu przeglądu prawnik Pence'a Greg Jacobs miał przekazać wrażliwe akta FBI i Archiwom Narodowym.


Pence, jeden z potencjalnych kandydatów Partii Republikańskiej na prezydenta w przyszłorocznych wyborach, jest kolejnym politykiem, u którego znaleziono dokumenty z klauzulami niejawności. Wcześniej setki takich dokumentów przechowywał w swoim domu Donald Trump, a dziesiątki obecny prezydent Joe Biden. W obu przypadkach do zbadania sprawy powołano niezależnych prokuratorów.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej