RAPORT

Pogarda

Hiszpański europoseł: Katargate? Lepiej podyskutować o Polsce

Szef komisji LIBE Juan Fernando Lopez Aguilar (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)
Szef komisji LIBE Juan Fernando Lopez Aguilar (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Koordynatorzy komisji LIBE w PE odrzucili wniosek o debatę na temat Katargate. Wyrażono za to zgodę na debatę o Polsce. Przewodniczącym komisji LIBE jest Juan Fernando López Aguilar, o którym w niedzielę media mówiły w kontekście afery Katargate. Nazywany jest on „dyżurnym krytykiem polskiego rządu”.

Katargate. Kolejne oskarżenia adwokata Kaili wobec belgijskiej prokuratury

Adwokat Evy Kaili wystosował nowe zarzuty przeciwko belgijskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego...

zobacz więcej

Europoseł Patryk Jaki poinformował we wtorek, że „koordynatorzy komisji LIBE (Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych) w PE głosami Europejskiej Partii Ludowej (PO+PSL), grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (Lewica) oraz grupy Renew Europe (Szymon Hołownia) odrzucili wniosek o debatę na temat skandalu Katargate”. Jak dodał, wyrażono za to zgodę „na kolejną debatę o Polsce”.

 

Szef LIBE a skandal Katargate

 

W niedzielę w hiszpańskich mediach ukazała się seria tekstów, w których opisywany jest przewodniczący komisji LIBE Juan Fernando López Aguilar. Wskazały one, że na posiedzeniu LIBE, podczas którego głosowano zniesienie wiz dla Katarczyków, komisja została przerwana, a Eva Kaili i Mark Tarabella podchodzili do Aguilara, aby prawdopodobnie wydawać mu instrukcje.

 

Europoseł PiS Dominik Tarczyński mówił w niedzielę w TVP Info, że rezolucje przeciwko naszemu krajowi były pisane przez grupy polityczne i ludzi, którzy są albo oskarżeni o korupcję, albo już aresztowani, albo znajdują się w kręgu podejrzeń. – LIBE to komisja, z której wyszły wszystkie rezolucje przeciwko Polsce – powiedział.

 

Czytaj także: Panzeri gotowy do współpracy ze śledczymi

 

Polityk pokazał jeden z projektów rezolucji, której współautorem jest Aguilar.

Skandal korupcyjny w Unii. „KE nie finansowała organizacji Panzeriego”

Komisja Europejska nie miała nigdy „żadnego stosunku umownego” ani nie zapewniała „żadnego finansowania” organizacji założonej przez Antonio...

zobacz więcej

Dominik Tarczyński wskazywał też na wątek w tej aferze organizacji pozarządowych, czyli NGO.

 

– W tych rezolucjach możemy przeczytać, że granty, które są przeznaczone dla NGO, będą wyłączone z zamrożenia środków europejskich dla Polski. Mówiąc wprost, NGO dostaną pieniądze, a rząd nie. Organizacje jak ta, która prała pieniądze. I oni sami to ogłaszają – podkreślał.

 

Maroko a skandal korupcyjny w PE

 

Patryk Jaki przekazał też we wtorek, że złożył wniosek o „anulowanie zaplanowanej już wizyty europosłów w Maroku”. Poseł do PE wskazał, że nikt nie poparł tego pomysłu. W aferę Katargate wmieszani są też marokańscy dyplomaci i przedstawiciele służb.

 

Zobacz także: Włoski wątek w skandalu korupcyjnym w PE

 

Eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska we wtorkowej rozmowie z Polską Agencją Prasową zaznaczyła, że „skandal w PE obnażył hipokryzję lewicowo-liberalnej większości, która atakowała „Polskę pod fałszywymi zarzutami łamania praworządności”.


Afera korupcyjna w PE. Macron: UE musi poznać istotne fakty

Unia Europejska musi najpierw poznać wszystkie istotne fakty i dowiedzieć się o wszystkich osobach zamieszanych w korupcyjne powiązania z Katarem –...

zobacz więcej

– Afera korupcyjna pokazuje, że najciemniej jest pod latarnią. Okazuje się bowiem, że w miejscu, w którym bije serce europejskiej demokracji, a tak Parlament Europejski chce być postrzegany, kwitła korupcja na niespotykaną dotąd w historii skalę – mówiła Wiśniewska.

 

– W toku śledztwa padają kolejne nazwiska polityków z lewej strony sceny politycznej, którzy dawali się korumpować. Mówi się o ponad 60 podejrzanych. Obnaża to hipokryzję lewicowo-liberalnej większości w PE, bo przecież to właśnie socjaliści najgoręcej i najbardziej bezwzględnie atakowali Polskę pod każdym pretekstem, zawsze pod fałszywymi zarzutami, zarzucając rzekome łamanie praworządności – podkreśla.

 

Zwraca uwagę, że niemal codziennie pojawiają się nowe, niepokojące wątki afery. – Dziś widzimy niczym w soczewce, jak wygląda praworządność i demokracja w ich wydaniu. Media donoszą, że w proceder może być zamieszany także hiszpański europoseł Juan Fernando López Aguilar, przewodniczący komisji LIBE, który zasłużył sobie na niechlubne miano naczelnego krytyka Polski i polskiego rządu. Pojawiają się również poszlaki wskazujące na to, że mechanizm powiązania unijnego budżetu z praworządnością wykreowali właśnie uczestnicy procederu – zaznacza europosłanka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej