RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polska presja przyniosła skutek. Jest decyzja Berlina w sprawie Leopardów [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Decyzja zapadła: Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2. Według informacji portalu tygodnika „Spiegel” w grę wchodzi co najmniej jedna kompania Leopardów 2A6. Rząd niemiecki chce zezwolić na eksport Leopardów, które są własnością innych państw, na przykład Polski. Warszawa od dawna stosowała presję na rząd Olafa Scholza w sprawie Leopardów.

Leopardy dla Ukrainy. Producent przedstawił ile ich ma

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall jest w stanie dostarczyć w sumie 139 czołgów Leopard typu 1 i 2 – powiedział rzecznik firmy gazetom...

zobacz więcej

Niemiecką decyzję najwyraźniej poprzedziły kilkudniowe intensywne konsultacje z sojusznikami, zwłaszcza w Waszyngtonie. Kanclerz Scholz zawsze podkreślał, że chce dostarczać czołgi bojowe tylko we współpracy z innymi narodami, np. z USA – wskazano w artykule.


We wtorek po południu „Wall Street Journal” podał, że USA rozważają dostarczenie czołgów Abrams. Francja rozważa również dostarczenie Ukrainie czołgów bojowych – pisze „Spiegel”.


Według informacji „Spiegla” niemieckie czołgi Leopard mają pochodzić z zasobów Bundeswehry. Armia niemiecka ma w służbie 320 czołgów Leopard 2. Czołgi te znajdują się w różnym stanie technicznym i gotowości do użycia. Dokładna liczba tych czołgów, które mogą być gotowe do wysłania do Kijowa, nie została ujawniona – zwraca uwagę portal „Ukrainska Pravda”.


Wcześniej niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall oświadczył, że jest w stanie dostarczyć Ukrainie w sumie 139 czołgów Leopard typu 1 i 2. Producent z Düsseldorfu zastrzegł jednak, że niektóre z nich musiałyby najpierw zostać przywrócone do używalności, co może potrwać kilkanaście miesięcy.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej