RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Mularczyk o projekcie rezolucji Rady Europy w sprawie odszkodowań

Powstał projekt rezolucji (fot. ullstein bild/ullstein bild via Getty Images)
Powstał projekt rezolucji (fot. ullstein bild/ullstein bild via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Powstał parlamentarny projekt rezolucji Rady Europy ws. zadośćuczynienia oraz dostępu do sądu i sprawiedliwego procesu dla wszystkich ofiar agresji niemieckiej w latach 1939–1945 – poinformował we wtorek na Twitterze wiceszef polskiego MSZ Arkadiusz Mularczyk.

„Raport idzie w świat”. Mularczyk zapowiada ofensywę ws. reparacji

Polska ofensywa na arenie międzynarodowej ws. reparacji za niemiecką okupację w czasie II wojny światowej nabiera tempa. „Raport idzie w świat” –...

zobacz więcej

„Możliwość ubiegania się o odszkodowania ofiar zbrodni wojennych jest fundamentalnym prawem człowieka” – podkreślił Mularczyk. 


W projekcie rezolucji, jego inicjatorzy – 36 parlamentarzystów z Polski, Ukrainy, Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Serbii, Azerbejdżanu, Holandii, Francji i Litwy – zwracają uwagę, że mimo upływu lat kwestia strat poniesionych przez państwa, które padły ofiarą niemieckiej agresji, wciąż wymaga „rozważenia i analizy”. 


„Nawet dziś niszczycielskie konsekwencje II wojny światowej są odczuwane przez szereg państw europejskich w wielu dziedzinach. Ogromne i często nieodwracalne straty podkopały dobrobyt i zahamowały potencjał rozwoju na wiele pokoleń” – czytamy w projekcie. 


„Zahamowany potencjał rozwoju wielu pokoleń” 


„Kwestia sprawiedliwego i równego zadośćuczynienia dla ofiar II wojny światowej dotychczas nie została w sposób wyczerpujący i dokładny zbadana. Dlatego uważamy za konieczne przeprowadzenie analizy dot. poszanowania prawa wszystkich ofiar do otrzymania zadośćuczynienia niezależnie od ich narodowości, tożsamości etnicznej czy kraju pochodzenia. Szczególną uwagę należy poświęcić tym, którzy nigdy nie dostali właściwego zadośćuczynienia. (...) Prawdziwa sprawiedliwość nie znosi dyskryminacji i podwójnych standardów” – podkreślili inicjatorzy rezolucji. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej