RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Meloni: Europa ponosi odpowiedzialność za Bałkany

Premier Włoch Giorgia Meloni o Bałkanach Zachodnich (fot. yt/ Palazzo Chigi)
Premier Włoch Giorgia Meloni o Bałkanach Zachodnich (fot. yt/ Palazzo Chigi)

Najnowsze

Popularne

Agresywna wojna Rosji na Ukrainie stawia nas przed wyborami strategicznymi. Europa ponosi wielką odpowiedzialność za Bałkany i musi się zobowiązać, że ponownie potwierdzi przynależność tego regionu do naszego świata i do naszych wartości – powiedziała we wtorek premier Włoch Giorgia Meloni. Nagrała przesłanie do uczestników konferencji pt. „Włochy i Bałkany Zachodnie: wzrost i integracja”, która się odbywa w Trieście w regionie Wenecja Euganejska.

Premier Włoch: Odpowiedzialność w pełni ponosi Rosja

Odpowiedzialność za to, co się stało w Polsce, ponosi w pełni Rosja. Z sojusznikami potępiliśmy rosyjskie ataki rakietowe na obiekty cywilne na...

zobacz więcej

Przewodnicząca włoskiego rządu nagrała krótkie przemówienie do uczestników krajowej konferencji „Włochy i Bałkany Zachodnie: wzrost i integracja. Cele, narzędzia i możliwości dla włoskiego systemu”, która odbyła się w mieście Triest w północno-wschodniej części tego kraju.

 

– To, co się dzieje za Adriatykiem, ma natychmiastowy oddźwięk u nas. Nie mogło więc być bardziej odpowiedniego miejsca dla tej konferencji. Triest i Wenecja Euganejska są ściśle związane i połączone ze światem Bałkanów w celu zgłębienia relacji ekonomicznych i kulturowych – zwróciła uwagę szefowa włoskiego rządu.

 

Jak dodała, „Triest reprezentuje naturalny i nadzwyczajny most między tożsamością włoską i łacińską a tożsamością ludów słowiańskich i germańskich, które są nam najbliższe”.

 

Wyzwania Europy w kontekście wojny

 

Premier Włoch odniosła się też do kontekstu rosyjskiej agresji względem Ukrainy. – Aktualna dynamika geopolityczna sprawia, że ta konferencja jest potrzebna jak nigdy dotąd. Agresywna wojna Federacji Rosyjskiej na Ukrainie – dziś dobrnęliśmy do 11 miesiąca – stawia nas nieuchronnie przed wyborami strategicznymi – mówiła.

 

UE a Bałkany Zachodnie

 

– Europa ponosi wielką odpowiedzialność za Bałkany i musi się zobowiązać, że ponownie potwierdzi sens przynależności tego regionu do naszego świata i do naszych wartości – podkreśliła Giorgia Meloni.

Nielegalna imigracja we Włoszech. Meloni: Ten rząd będzie bronił granic

Na temat walki z nielegalną imigracją Włosi wypowiedzieli się w urnach wyborczych, wybierając nasz program i naszą wizję – napisała w mediach...

zobacz więcej

Jak wskazała, unijne wsparcie dla tego regionu było jej przesłaniem, które przekazała 6 grudnia 2021 roku podczas szczytu UE–Bałkany Zachodnie w stolicy Albanii. – To było ważne, by potwierdzić właśnie w Tiranie zobowiązanie Unii Europejskiej do wsparcia tego regionu konkretnymi środkami. Myślę tu na przykład o pakiecie w wysokości miliarda euro na rzecz sektora energetycznego, by złagodzić skutki wzrostu cen i zapewnić pomoc dla rodzin i firm – zaznaczyła włoska premier.

 

Jak podkreśliła, UE nie może „zatrzymać się jedynie na środkach ekonomicznych”. – Konieczne jest, aby Unia Europejska rozwinęła nową wizję tego regionu – zaznaczyła Meloni. Jej zdaniem Unia powinna uznać Bałkany Zachodnie za jeden ze swoich priorytetów.

 

Wsparcie Włoch dla Bałkanów Zachodnich

 

Wskazała, że Włochy będą walczyły o rozwój Bałkanów Zachodnich, ponieważ oznacza to także krajowe bezpieczeństwo. – Nie możemy pozwolić, aby ta tarcza strategiczna naszego kontynentu pozostawała wciąż na zewnątrz wspólnego europejskiego domu. Z tego powodu Włochy będą na pierwszej linii do momentu, aż proces integracyjny UE Bałkanów Zachodnich będzie posuwał się z jeszcze większym rozmachem i determinacją – zapewniła szefowa włoskiego rządu.

 

Czytaj także: Meloni rozmawia z Włochami o mafii, inflacji, bezrobociu, Ukrainie i UE

 

– Zawsze byliśmy solidarni z naszymi sąsiadami w trudnych momentach i jesteśmy razem z wszystkimi w działaniu na rzecz wspólnego wzrostu bezpieczeństwa. Wszystko to może się wydarzyć tylko w kontekście europejskim. Dlatego walczymy o integrację regionalną w ramach procesu akcesyjnego do UE wszystkich państw regionu – wyjaśniała.

 

– Uważamy, że utrzymanie pełnej integracji europejskiej oznacza pracę na rzecz kooperacji w walce z korupcją, przy walce z nielegalnym handlem, w zarządzaniu i powstrzymywaniu nielegalnych fal migracyjnych, w prewencji i w walce z radykalizmem w każdej jego formie – wskazała Meloni.

 


– Mamy przed sobą wiele wyzwań dotyczących wzmacniania relacji między Włochami a Bałkanami Zachodnimi. Jest wiele pracy do wykonania – podsumowała.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej