RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Leopardy dla Ukrainy. Producent przedstawił ile ich ma

Ukraina potrzebuje nowoczesnych czołgów (fot. Bundeswehr)
Ukraina potrzebuje nowoczesnych czołgów (fot. Bundeswehr)

Najnowsze

Popularne

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall jest w stanie dostarczyć w sumie 139 czołgów Leopard typu 1 i 2 – powiedział rzecznik firmy gazetom niemieckiej sieci RND. Wskazał, że obecnie na stanie znajdują się 22 Leopardy 2A4, które obecnie przywracane są do stanu używalności i które firma mogłaby dostarczyć Ukrainie. – Renowacja tych pojazdów zajęłaby niecały rok, dostawa byłaby możliwa pod koniec 2023 roku albo na początku 2024 roku – ocenił.

Leopardy z Niemiec pojadą na Ukrainę wraz z dużą liczbą Abramsów? Rewelacyjne wieści z USA

Administracja USA jest bliska decyzji w sprawie wysłania znaczącej liczby czołgów M1 Abrams do Ukrainy i może ogłosić ją jeszcze w tym tygodniu – ...

zobacz więcej

Szef koncernu Armin Papperger powiedział magazynowi „Stern”, że szybsze zakończenie prac jest mało prawdopodobne. – Niektóre z tych czołgów stały dziesięć lat z otwartym włazem, w środku są spleśniałe – wyjaśnił cytowany przez Deutsche Welle.


Portal wskazuje, że o wiele sprawniej przebiega za to renowacja 29 czołgów typu Leopard 2A4, które mają trafić do krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ramach tak zwanej wymiany okrężnej. Na mocy tej umowy kraje NATO otrzymują niemieckie czołgi, a oddają Ukrainie swój poradziecki sprzęt.


Partia czołgów na wiosnę


Jak powiedział rzecznik koncernu, 29 Leopardów będzie gotowych już wiosną – na przełomie kwietnia i maja. 15 z nich ma dostać Słowacja, 14 Czechy. Oba kraje dostały już w grudniu po jednym egzemplarzu. Polska, której także proponowano udział w „wymianie okrężnej”, nie doszła do porozumienia z Berlinem i nie dostanie żadnych pojazdów – pisze Deutsche Welle.


Pozostałe 88 egzemplarzy Leopardów będące w posiadaniu koncernu Rheinmetall to starsze czołgi typu Leopard 1. One także mogłyby zostać przywrócone od stanu używalności i przekazane Ukrainie. Łącznie chodzi o 139 pojazdów, jakie Rheinmetall może reaktywować. Rzecznik koncernu przyznał jednak, że trudno jest mówić o konkretnych datach ewentualnych dostaw. Tłumaczy to bardzo zmienną i zawiłą sytuacją dotyczącą priorytetów zamówień, uwarunkowań w polityce bezpieczeństwa i różnymi drogami realizacji dostaw.


Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że Niemcy szybko odpowiedzą na polski wniosek w sprawie przekazania Leopardów Ukrainie. – Mam nadzieję, że ta odpowiedź ze strony Niemców przyjdzie tym razem szybko, ponieważ Niemcy zwlekają, kluczą, działają w trudny do zrozumienia sposób – odpowiedział we wtorek szef rządu. Dodał, że bardzo wyraźnie widać, że Niemcy nie chcą w szerszym zakresie pomagać broniącej się Ukrainie.


– Co to oznacza w związku z tym? Czy to oznacza strach, jakąś niezrozumiałą do końca obawę, czy wiarę w to, że powrót do normalnych relacji z Rosją jest jeszcze możliwy? Warto zadawać kilka takich pytań, ponieważ na dobrą sprawę ta koalicja państw, które chcą pomóc Ukrainie odeprzeć barbarzyńską agresję rosyjską, musi się poszerzać – podkreślił.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Berlin otrzymał już stosowne zapytanie z naszej strony.


Wpłynął wniosek z Polski w sprawie przekazanie Ukrainie niemieckich czołgów Leopard 2 – potwierdziło niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu. Rozpoczęto niezbędne uzgodnienia i procedury , które trwają i są prowadzone z niezbędną pilnością – zapewniono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej