RAPORT

Pogarda

Fresk Caravaggia do kupienia za bezcen. Księżniczka dostała nakaz eksmisji

Fresk Caravaggia przedstawia postaci Jowisza, Neptuna i Plutona stojące wokół przezroczystej kuli ziemskiej (fot. Riccardo Antimiani / Zuma Press / Forum)
Fresk Caravaggia przedstawia postaci Jowisza, Neptuna i Plutona stojące wokół przezroczystej kuli ziemskiej (fot. Riccardo Antimiani / Zuma Press / Forum)

Najnowsze

Popularne

Słynna Villa Aurora zwana też Villą Ludovisi w kwietniu ponownie trafi na aukcję. Zanim jednak dojdzie do licytacji, zabytkową posiadłość będzie musiała opuścić księżniczka Rita Boncompagni Ludovisi. Arystokratka właśnie dostała sądowy nakaz eksmisji, na opuszczenie rezydencji ma 60 dni. Cena za nieruchomość spadła z 471 mln euro do 108 mln. Zdobiące jedno z wnętrz arcydzieło Caravaggia jest warte ponad 310 milionów.

Sting oszukany przez księcia, gdy kupował winnicę

W 1997 r. Sting nabył w Toskanii XVII-wieczną posiadłość Il Palagio z winnicą. Kupił ten majątek od nieżyjącego już księcia Simone Vincenzo Velluti...

zobacz więcej

Villa Aurora miała szansę stać się jedną z najdrożej sprzedanych na aukcji posiadłości. Pierwotnie jej cena wynosiła bowiem aż 471 mln euro. Chętny jednak się nie znalazł. Obniżki ceny przy kolejnych aukcjach też nie pomogły. Ostatnia, piąta próba sprzedaży nieruchomości, też zakończyła się fiaskiem, choć żądana kwota wynosiła już „jedynie” 145 mln euro


Eksmisja księżniczki


Termin następnej licytacji wyznaczono na 6 kwietnia. Jak podaje serwis ArtNet, cena znów została obniżona – wyniesie nieco ponad 108 mln euro. Zanim to jednak nastąpi, willę będzie musiała opuścić zamieszkująca ją księżniczka Rita Boncompagni Ludovisi. 


Sąd wydał jej 60-dniowy nakaz eksmisji, ponieważ niedawno zawaliła się część zewnętrznego muru rezydencji, przez co trzeba było czasowo zamknąć ruch uliczny. Sama księżniczka w rozmowie z Agencją Reutera przyznała, że na decyzję sądu mógł wpłynąć także fakt, że organizowała ona wycieczki po posiadłości.


A nie miała do tego prawa, bo Villa Aurora jest przedmiotem procesu spadkowego, który ostatecznie ma doprowadzić do sprzedaży zabytkowej posiadłości. Rita Boncompagni Ludovisi nie kryła zaskoczenia, tłumacząc, że pozyskane środki miały służyć utrzymaniu nieruchomości i zapowiedziała, że od decyzji sądu będzie się odwoływać.

„Architekt Putina” pod lupą włoskiej prokuratury. Skonfiskowano m.in. płótna Picassa

Prokuratura w Brescii wpisała do rejestru podejrzanych Lanfranco Cirillę, znanego jako „architekta Putina” oraz 44 oligarchów rosyjskich. 63-latek...

zobacz więcej

Decyzją o eksmisji urodzona w Stanach Zjednoczonych księżniczka też jest zaskoczona, bo – jak mówi – zgodnie z wolą jej zmarłego w 2018 roku męża, księcia Nicolo Boncompagni Ludovisi, miała ona zamieszkiwać willę dożywotnio. Gdyby zaś zdecydowała się sprzedać nieruchomość, miała podzielić się pieniędzmi z pozostałymi spadkobiercami. Decyzja zmarłego księcia nie spodobała się jednak jego trzem synom, co doprowadziło do sporu sądowego między nimi a księżniczką Ritą.


Wśród chętnych do nabycia willi był Bill Gates


Ostatecznie w styczniu ubiegłego roku Villa Aurora po raz pierwszy została wystawiona na aukcji. Choć wśród zainteresowanych jej kupnem wymieniano takie nazwiska jak Bill Gates, do dziś nie znalazła nowego nabywcy. Z każdą kolejną aukcją, a było ich już pięć, ostatnia 12 stycznia tego roku, cenę nieruchomości obniżano. Villa Aurora uznawana jest za jeden z architektonicznych skarbów włoskiej stolicy przede wszystkim z powodu fresku namalowanego przez Caravaggia na jednym z sufitów.


Malowidło przedstawia postaci Jowisza, Neptuna i Plutona stojące wokół przezroczystej kuli ziemskiej. Powstało w 1597 roku na zamówienie kardynała Francesca Marii Del Monte, który wykorzystywał to pomieszczenie jako laboratorium alchemiczne. Choć willa kryje w sobie wiele cennych dzieł sztuki, m.in. freski innego barokowego malarza Giovanniego Francesco Barbieriego, to fresk Caravaggia jest najcenniejszym skarbem. Włoski historyk sztuki prof. Alessandro Zuccari rok temu w rozmowie z CNN oszacował wartość tego malowidła na ponad 310 mln euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej