RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W kilka minut przechwycą inny samolot. Holandia wysyła do Polski F-35

Myśliwce będą używane m.in. do obserwacji przestrzeni powietrznej wschodniej części NATO (fot. Shutterstock)
Myśliwce będą używane m.in. do obserwacji przestrzeni powietrznej wschodniej części NATO (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Osiem myśliwców F-35 Królewskich Sił Powietrznych Holandii trafi do Polski pod koniec stycznia, by zwiększyć zdolności obronne wschodniej flanki NATO – podał we wtorek portal Euractiv.

Rosyjskie samoloty nad Kaliningradem. NATO poderwało myśliwce

Myśliwce NATO stacjonujące w państwach bałtyckich w zeszłym tygodniu dwukrotnie startowały w celu rozpoznania rosyjskich samolotów. Misją Baltic...

zobacz więcej

Cztery myśliwce będą używane do obserwacji przestrzeni powietrznej wschodniej części NATO. Kolejne cztery F-35 zostaną wykorzystane w sojuszniczym programie szkoleniowym, aby zwiększyć obecność NATO na wschodniej flance i promować współpracę między jego członkami – wyjaśnił portal.


Myśliwce są w stanie wystartować z lotniska w ciągu kilku minut, aby przechwycić inny samolot, np. w przypadku gdy jego pilot odmawia identyfikacji bądź zbliża się do przestrzeni powietrznej państwa bez zezwolenia.


Wcześniej w styczniu Ministerstwo Obrony ogłosiło, że setki amerykańskich pojazdów wojskowych przybędą do Vlissingen, na południowym wschodzie Holandii, skąd wyruszą do Europy Wschodniej.


„Dzięki ośmiu myśliwcom Holandia przyczynia się do obrony wschodniej flanki NATO” – podkreślił resort obrony w komunikacie prasowym.


O przygotowaniach sił powietrznych Niderlandów do rozlokowania w Polsce ośmiu wielozadaniowych myśliwców F-35 informowało na początku stycznia sojusznicze dowództwo sił powietrznych w Ramstein. Jak podało, samoloty będą stacjonować w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku, gdzie wcześniej stacjonowały sojusznicze myśliwce z Portugalii, Turcji i Włoch.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej