
Jak co roku, w ostatni weekend stycznia Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza wszystkich do wspólnego liczenia ptaków w naszym otoczeniu. To doskonała okazja do nauki rozpoznawania gatunków i wsparcie dla ornitologów – zachęcają Lasy Państwowe.
Prawie setka gniazd tytanozaurów, a w nich jaja wielkości kul do grania w kręgle – takiego niezwykłego odkrycia dokonali paleontolodzy w środkowych...
zobacz więcej
W ramach tej inicjatywy w dniach 27–29 stycznia planowane są wycieczki na terenie całej Polski. Organizatorzy tych wydarzeń przygotują podróż pełną wrażeń, bogatą w opowieści o skrzydlatych zimowych gościach, a szczególnie o jemiołuszce, która została okrzyknięta Ptakiem Zimy 2023 – wskazano.
TOP tłumaczy, że można także obserwować i liczyć ptaki samodzielnie – przy karmniku, przez okno, w parku, w ogrodzie, na ulicach. Takiego liczenia nie trzeba zgłaszać wcześniej, wystarczy, podać wyniki liczenia przez Elektroniczną Kartę Obserwacji.
Zasady są bardzo proste – należy poświęcić co najmniej godzinę we wskazanym terminie. O tej porze roku ptaki szukają pokarmu w pobliżu człowieka, chętnie korzystają z karmników, więc łatwo je obserwować nawet bez specjalistycznego sprzętu. Ważne, aby obserwacje prowadzić w ciągu dnia i rozpoznawać zarówno gatunki, jaki i liczebność.
Dane zebrane z obserwacji pozwolą sprawdzić, które z ptaków zimujących w naszym kraju są najczęstszymi gośćmi w naszych karmnikach. W akcji może wziąć udział każdy miłośnik ptaków, samodzielnie lub z przewodnikiem, a nawet całą zorganizowaną grupą. Dlatego chętnie w ptakoliczenie włączają się również klasy szkolne i przedszkolne – zaznaczy Towarzystwo.
Co ważne, w czasie Zimowego Ptakoliczenia obserwujemy i liczymy te ptaki, które spędzają zimę razem z nami. Wiele z nich przylatuje do nas o tej porze roku z zimniejszej północy. W czasie wspólnych wycieczek będzie można się dowiedzieć, w jaki sposób dokarmiać zimą ptaki, tak aby im nie zaszkodzić. A to ciężki okres dla wielu gatunków, szczególnie jeśli jest bardzo śnieżna i mroźna.