RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosja robi postępy. Prof. Żurawski: Putin będzie walczył do załamania systemu

Rosyjski dyktator Władimir Putin (fot. EPA/SERGEY FADEICHEV/KREMLIN)
Rosyjski dyktator Władimir Putin (fot. EPA/SERGEY FADEICHEV/KREMLIN)

Najnowsze

Popularne

Radosław Sikorski dostarczył rosyjskiej propagandzie „amunicji”, ale dla niego jest to kolejny gwóźdź do trumny kariery politycznej – mówi portalowi tvp.info. politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. Ekspert ds. stosunków międzynarodowych odnosi się również do sytuacji na froncie. Ocenia, że nie ma szans na szybki pokój, i mimo niekorzystnych dla Rosji danych ekonomicznych Władimir Putin „będzie walczył do wyczerpania wszelkich możliwości”.

Zobacz, co w 2014 r. Sikorski mówił o Rosji. „Nieprawdopodobne”

Donald Tusk i Radosław Sikorski z Platformy Obywatelskiej latami zacieśniali współpracę z Rosją i krytykowali PiS za dystansowanie się od...

zobacz więcej

Radosław Sikorski powielił rosyjską narrację twierdząc, że na początku wojny Polska rozważała przejęcie części terytorium Ukrainy. Bliskiego współpracownik Donalda Tuska wsparli inni politycy PO (w tym były minister Jacek Rostowski i poseł Artur Łącki).


W mediach dużo się o tym mówi. Ale czy w polityce międzynarodowej teorie Sikorskiego mają znaczenie, są brane na poważnie i mogą zaszkodzić Polsce?


Zobacz także ->  Niemiecki eksport do Rosji spada. Rośnie za to wartość importu

 

– Ja myślę, że nie ma ich co przeceniać. Gdyby Sikorski był ministrem spraw zagranicznych co najmniej w momencie, gdy to wszystko się działo, albo ustępującym tuż przed – to tak. Ale w tej chwili Sikorski jest europosłem z opozycji. Nie uczestniczy w procesach decyzyjnych – podkreśla prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.


Ekspert podkreśla, że polityk Platformy Obywatelskiej znany jest już ze swoich poprzednich wypowiedzi, które „obniżały jego powagę”.


– Myślę, że to wszystko jest istotne dla polskiej sceny politycznej i zapewne staje się nie pierwszym, lecz kolejnym gwoździem do trumny politycznej kariery Radosława Sikorskiego, ale nie sądzę, żeby miało to jakiś wpływ na sytuację międzynarodową Polski, bo on po prostu jest niewiarygodny – dodał.


Co zrobi Tusk? Nic

Tusk milczy, a kolejni politycy PO mówią o rozbiorze Ukrainy [WIDEO]

Rosyjska propaganda od miesięcy twierdzi, że Polska chciała zająć zachodnią Ukrainę. Radosław Sikorski wywołał burzę, bo wpisał się w tę narrację....

zobacz więcej

Wielu polityków i komentatorów uważa, że jeśli mimo lat wspierania resetu z Rosją Donald Tusk chce zachować twarz, powinien odciąć się od słów kolegi z partii. Czy tak się stanie, a szef PO zabierze głos lub wyciągnie konsekwencje?


Myślę, że to zbagatelizuje. Rosyjska propaganda oczywiście będzie to nagłaśniała, ale będzie to dodatkowo wyłącznie obciążało Sikorskiego jako tego, który dostarczył im „amunicji”. Będzie to miało wpływ na jego karierę, a nie na pozycję Polski – uważa Żurawski vel Grajewski.


Zobacz także ->  Zacharowa zachwycona Sikorskim. Mówi o „oficjalnym potwierdzeniu” tez Kremla

 

W rozmowie z portalem tvp.info dodaje: „Odnosząc się do tego i nagłaśniając sprawę negatywnie czy pozytywnie, Donald Tusk by tylko tracił. To w końcu jego współpracownik i człowiek z jego obozu politycznego”.


Rosjanie mogą cierpieć, a Putin będzie walczył


Eksperta z Uniwersytetu Łódzkiego pytamy również o wydarzenia na froncie. Od kilku tygodni do mediów docierały doniesienia o postępach sił rosyjskich. W końcu pojawiły się informacje o odbiciu z rąk Ukraińców miasta Sołedar. Teraz rosyjskie wojska chcą okrążyć Bachmut i jak czytamy, starają się odciąć znajdujących się tam Ukraińców od źródeł zaopatrzenia. Jednocześnie Rosja rozpoczęła też działania ofensywne w rejonie Zaporoża.

Sekretarz generalny PO zabrał głos ws. Sikorskiego. Jasna deklaracja

Radosław Sikorski stwierdził, że polski rząd rozważał rozbiór Ukrainy. Skandaliczne słowa natychmiast zostały wykorzystane przez współpracowników...

zobacz więcej

Z drugiej strony ekonomiści oceniają, że Kreml przegrał już z Zachodem walkę gospodarczą. Europa szybko znalazła nowe rynki dostaw surowców, a dzięki niespotykanie ciepłej zimie magazyny gazu wielu państw są pełne. „Próba Putina szantażowania Europy w sprawie energii się nie powiodła” – przekonują analitycy i uważają, że czas największego chaosu wywołanego działaniami Moskwy minął.


Czy pogarszająca się kondycja rosyjskiej gospodarki wyhamuje zapędy lidera Rosji?


Zobacz także ->  Putin przegrywa. Światowa gospodarka nie potrzebuje już Rosji

 

– Nie, bo gdy mówimy o decyzjach, które zapadają w rosyjskim rządzie, Władimir Putin będzie walczył do wyczerpania wszelkich możliwości, czyli załamania się systemu. Żadne względy ekonomiczne nie będą tu miały dla niego znaczenia – stwierdza Żurawski vel Grajewski.


Nasz rozmówca mówi, że dla rosyjskich obywateli sytuacja w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmieniła się diametralnie, ale dopóki system dominacji Władimira Putina nad polityką kraju się nie zmieni, to „będzie on próbował walczyć”. 


– Koniec jego panowania będzie dopiero w momencie załamania systemu. Na Kremlu nie będzie realistycznego procesu decyzyjnego, tylko proces wynikający z potrzeby politycznej grupy trzymającej władzę w Moskwie. Interes państwa nie będzie tu miał żadnego znaczenia – zapewnia profesor.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej