RAPORT

Pogarda

Droższe bilety na kolei. Wszyscy podnieśli ceny, nie wszyscy mogli skorzystać z pomocy

Podrożały bilety m.in. na pendolino (fot. Shutterstock)
Podrożały bilety m.in. na pendolino (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

PKP Intercity nie mieści się w kryteriach pomocowych wydanych przez Komisję Europejską, dlatego rząd nie mógł zamrozić cen energii elektrycznej dla tego przewoźnika – poinformował w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski. Dodał, że ceny energii zostały zamrożone wszystkim kolejowym przewoźnikom samorządowym.

Nowe ceny biletów. PKP Intercity podaje szczegóły

Od 11 stycznia wzrośnie cena biletów kolejowych oferowanych przez spółkę PKP Intercity. Przewoźnik tłumaczy podwyżki rosnącymi kosztami...

zobacz więcej

Na początku stycznia spółka PKP Intercity poinformowała, że od 11 stycznia zaczyna obowiązywać nowy cennik biletów. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżkę cen biletów uzasadniono wzrostem cen prądu.


– Wspólnie z ministerstwem klimatu rząd zamroził wzrost cen energii elektrycznej. Zamroził także dla samorządowych spółek kolejowych. Nie zostały te ceny zamrożone dla PKP Intercity, nie dlatego że nie upominała się o to spółka czy nie upominało się o to Ministerstwo Infrastruktury, (...) ale nie zostały zamrożone dlatego, że nie zgadza się na to Unia Europejska. Po prostu PKP Intercity nie mieści się w kryteriach pomocowych wydanych przez Komisję Europejską – powiedział Patkowski podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury.


Nie mieszczą się w mechanizmie pomocowym


Wiceminister podkreślił, że to Komisja Europejska i jej wytyczne spowodowały, że dzisiaj PKP Intercity nie mieści się w mechanizmie pomocowym, w którym mieszczą się wszystkie samorządowe spółki kolejowe.

Manipulacja ws. cen biletów PKP Intercity w TVN24. Ekspert krytykuje materiał, w którym się pojawił

„Chwytliwa teza, że bilety PKP IC są droższe niż DB, jest nieprawdziwa. Tłumaczyłem to 5 minut...” – napisał na Twitterze Jakub Madrjas –...

zobacz więcej

– To jest główna przyczyna, dlaczego PKP Intercity musiało podjąć takie decyzje (podnieść ceny biletów – PAP) w styczniu tego roku. Co ciekawe, mimo mechanizmu, którym objęliśmy wiele spółek samorządowych, spółki samorządowe podniosły ceny biletów w roku 2023 wyżej, niż podniosło to PKP Intercity, które taką pomocą nie zostało objęte – mówił Patkowski.


Przypomniał, że w tym roku dodatkowo rząd przeznaczył 575 mln zł dla PKP Intercity, aby ograniczyć wzrost cen biletów, które zostały wywołane wzrostem cen energii elektrycznej. Ponadto w tym roku w ramach umowy PSC (umowa na świadczenie usług publicznych – PAP) PKP Intercity otrzyma 1 mld 290 mln. Łącznie będzie to niemal 1,9 mld zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej